A kormány júliusban jelentette be, hogy több ponton hozzányúlnak a családosok lakásvásárlását támogatni hivatott CSOK szabályaihoz, így például jelenleg formájában megszűnik a városi CSOK. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter viszont múlt pénteken megemlítette, hogy CSOK+ (vagy CSOK Plusz?) néven a kormány egy új lakástámogatási rendszer megalkotására készül. Sőt, a miniszter néhány részletet is elmondott ennek az új CSOK-nak a koncepciójáról.
A Bankmonitor ennek alapján nézte meg, hogy a családi otthonteremtési kedvezmény eddig nyilvánosságra került változásai milyen hatással lehetnek az igénylőkre. A legfontosabb újdonságoknak az tűnik, hogy
A Bankmonitor szerint 2020-ban támogatást igénylők közel kétharmada nem vállalt gyermeket, míg egy, a hitelintézeti szemlében megjelent tanulmány alapján a 2016-2020 között CSOK-ot igénylők 23 százaléka vette igénybe a kedvezményt vállalt gyermekre (de ez a tanulmány csak egy bank adatait vizsgálta). Ezen belül 2019 júliusa és 2020 júniusa között a támogatást igénylők 35 százaléka kérte a CSOK-ot vállalt gyermekre.
Ez alapján a korábban igénylők mintegy kétharmada, de az is lehet, hogy csaknem nyolcvan százaléka nem tudná kihasználni jövő évtől a városi CSOK Pluszt, hiszen nem vállalt újabb gyermeket, írja a Bankmonitor, megjegyezve: elképzelhető, hogy 2020 után a gyerekvállalási arány magasabb volt az igénylők között, de akár az előfordulhat, hogy „a jövő évtől többen vállalnak babát azért, mert ez nagyobb fókuszt kap a lakástámogatásoknál”.