Hiába állította az ellenkezőjét, tudomása volt és van a Belügyminisztériumnak arról, mennyire súlyos problémát jelentenek a kórházi fertőzések – ez derül ki egy dokumentumból, ami a Direkt36 birtokába jutott.
Az iratot jegyző Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) elismeri, hogy az egészségügyi vezetés nem vizsgálta a fertőzések alakulását az egyes kórházakban, a probléma nincs megfelelően monitorozva, hiányzik az országos adatbázis ahhoz, hogy követhető legyen, milyen intézkedésekre volna szükség, és azok milyen eredményre vezetnek.
De még a részletes adatok hiányában is pontosan azonosítja a jelentés, hogy milyen lépésekre volna szükség a helyzet javítása érdekében. Ilyen például, hogy az infekciókontroll-program kellő támogatást kapjon, történjen meg az antibiotikum-fogyasztási adatok feldolgozása és kiértékelése; hogy minél több mintavételre van szükség, ami segít detektálni a fertőzéseket.
A Direkt36 kórházi fertőzésekről szóló cikksorozatának illetve dokumentumfilmjének egyik meghökkentő találata, hogy mennyire kevés ilyen mintavétel történik Magyarországon európai összevetésben.
A teendők közt szerepel többek közt a szakemberhiány kezelése és a kórházi higiénia erősítése is, részben a takarítók és más személyzet betanításán és rendszeres képzésén keresztül.
Az is kiderül az iratból, hogy a minisztérium, ha már lépni kell, szeretné olcsón megúszni a dolgot: rövidtávú programokra fókuszálnának, amik tekintettel vannak az ellátórendszer kapacitásaira, a humánerőforrások végességére és az egyágyas kórtermek hiányára.
Az iratot, amiben mindez szerepel, a belügyminiszter, Pintér Sándor maga is aláírta.
A cikk felidézi, hogy Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a Direkt36 oknyomozó riportsorozata és filmje után sem ismerte el a kórházi fertőzések jelenségének súlyosságát. Pintér állítólag egy MOK-képviselőkkel közös találkozón ellenben nem tagadta, hogy a Covid-járvány óta a fertőzések helyzete romlik, sőt, arról is említést tett, hogy lépéseket kell tenni, de erről nyilvánosan nem beszélt.
A Direkt36 cikksorozata ezen a linken, a témában készült dokumentumfilmjük itt tekinthető meg. (Direkt36)