Új formátumot talál ki a kormányzat a fideszes háttérintézmények kutatási eredményeinek publikálására: öt kormányközeli intézet közvélemény-kutatási eredményeit ismertetik egyszerre, talányos okból “kerekasztal” néven, bár vonalban ülnek a színpadon, és nem vitatkoznak egymással, sőt nem is beszélgetnek, csak egymás után elmondják a számokat.
A debreceni Real-PR, az Alapjogkért Központ, a Magyar Társadalomkutató, a Nézőpont Intézet és a Századvég Akadémia szinte teljesen egyformára sikerült eredményei szerint
Tóth Erik, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója azt emelte ki, hogy a 2022-es választási összefogás pártjai az akkori, 36 százalék körüli listás eredményhez képest egyértelműen gyengültek. Ő az “ellenzékváltó hangulatnak” tulajdonította a Kutyapárt és a Mi Hazánk erősödését.
Bár az eseményt úgy hirdették meg, hogy az az öt hónap múlva rendezendő EP-választások esélyeit fogja latolgatni, élőben egyből bevallották, hogy az intézetek kérdései nem erre, hanem arra vonatkoztak, hogy kire szavaznának, ha most vasárnap lennének a választások. Így a fentieket is maximum általános politikai hangulatjelentésként lehet értelmezni. A nézőpontos Mráz Ágoston Sámuel volt az egyetlen, aki az EP-választásról is mondott valamit, méghozzá azt, hogy ők 55 százalékos részvételt várnak, ami rekord lenne a műfajban. Ez nem lenne meglepő, hiszen a Fidesz érdekeinek megfelelően úgy módosították a törvényt, hogy most először egyszerre tartják az önkormányzati és EP-választást. Azt többen is megemlítették, hogy a Kutyapárt esetében nagy kérdés, hogy a tényleges választáson is rájuk szavaznak-e majd a velük korábban rokonszenvezők. Hiába tűnik logikusnak, azt egyáltalán nem mérték, hogy ha összeállnának, mennyire számíthatnának a különböző ellenzéki pártlisták.