„Teljesen japán vagyok” - mondta az ukrán származású modell, aki megnyerte az idei Miss Nippon versenyt

külföld
január 27., 07:50

A 26 éves Karolina Shiino lett Miss Nippon, a „legkiemelkedőbb japán szépség” címet kiérdemlő modell ukrán származása azonban váratlan vitát generált azzal kapcsolatban, mit is jelent japánnak lenni.

Shiino 5 éves kora óta él Nagoyában, honosított állampolgár, folyékonyan beszél japánul. Elmondása szerint azonban a külseje miatt nehezen fogadták be, a versenyen való részvétellel pedig ezen kívánt változtatni.

„Azt akartam, hogy japánként ismerjenek el” - nyilatkozta a CNN-nek a nő, aki abban reménykedik, győzelme sokak véleményét megváltoztatja majd arról, ki tekinthető igazán japánnak.

Középen Karolina Shinoo, Japán első európai származású szépségkirálynője, aki végül visszaadta koronáját
photo_camera Karolina Shiino (középen) a többi díjazottal
Fotó: MISS JAPAN ASSOCIATION/via REUTERS

Végül is a sokszínűség korát éljük – ahol szükség van a diverzitásra” – fogalmazott a modell. „Sok hozzám hasonló ember van, akiket aggaszt a külsejük és az identitásuk közti szakadék” - mondta, majd hozzátette:

„Folyamatosan azt mondták nekem, hogy nem vagyok japán, de teljesen japán vagyok, ezért úgy indultam a versenyen, hogy őszintén hittem magamban. Nagyon örültem, hogy így ismertek meg.” Japán etnikailag meglehetősen homogén ország, kevés bevándorlóval, ami az utóbbi években arra ösztönözte a hatóságokat, hogy több külföldi munkavállalót csábítsanak az országba az elöregedő lakosság kompenzálására - ez azonban nem könnyű, ugyanis a japánok jelentős része még mindig meglehetősen konzervatív nézeteket vall a bevándorlással kapcsolatban. Egy 2018-as felmérés szerint a lakosság 59 százaléka véli úgy, hogy a bevándorlók erősebbé teszik az országot.

Karolina Shiino győzelme most újra ráirányította a figyelmet a kérdésre: míg a közösségi médiaplatformokon sokan támogatták a fiatal modellt, és örömüket fejezték ki győzelme kapcsán, mások szerint egy japán felmenőkkel nem rendelkező személy nem képviselheti az ország szépségideálját.

A faji megkülönböztetés teljességgel elfogadhatatlan – írta például Hiroe Yamashita történész az X-en –, de ha a Miss Nippon verseny a szépség fogalmán alapul, akkor én személy szerint jobban örülnék, ha az a japán szépség normáit venné alapul. Karolina Shiino megjelenésével egy (etnikailag) japán lánynak esélye sincs nyerni a szépség modern értékeit figyelembe véve.

A Miss Nippon egyébként nem része a nemzetközi szépségversenyeknek, így a Miss World és a Miss Universe megmérettetéseken sem képviselheti Japánt Karolina Shiino.

via CNN