Múlt pénteken terjedt el a közösségi médiában, hogy a harminckét éves indiai színésznő, Punam Pandey méhnyakrákban elhunyt. Halálhírét percek alatt felkapták a hírügynökségek, a bollywoodi sajtót elárasztották a róla szóló megemlékezések. Másnap kiderült: a színésznő valójában nagyon is él, és csak azért játszotta el az ellenkezőjét,
hogy a méhnyakrák elleni küzdelemre hívja fel a figyelmet.„Hirtelen mind a méhnyakrákról beszélünk, nem igaz?” - mondja Pandey a videóban, amit közel másfél millió követőjével osztott meg Instagramon.
A színésznő szerepelt ugyan néhány bollywoodi filmben, de főleg szenzációhajhász kampányai miatt lett ismert: 2011-ben például megígérte, hogy nyilvánosan levetkőzik a krikett-világbajnokság döntőjén, ha a győzelemre egyébként is esélyes indiai csapat nyer. Ezt végül nem tartotta be.
A méhnyakrák a negyedik leggyakoribb daganatos betegség a nők körében, Magyarországon évente több mint ezer új esetet diagnosztizálnak. Nem véletlenül nevezik néma gyilkosnak, korai szakaszában akár teljesen tünetmentes is lehet. A méhnyakrákos esetek akár kilencvenöt százalékáért HPV-fertőzés felelős, aminek néhány törzse ellen már nálunk is ingyen jár a védőoltás. Az oltás azonban nem helyettesíti a szűrővizsgálatot, amin minden huszonöt és hatvanöt év közötti nőknek évente kéne részt vennie.
Pandey ügynöksége, a Schbang elnézést kért azoktól, akiket a kampány megsértett.
A színésznő kamu-halála előtti napon Nirmala Sitharaman indiai pénzügyminiszter bejelentette, hogy hamarosan méhnyakrák elleni oltási programot indítanak a kilenc és tizennégy év közötti lányoknak. (via BBC)