Mongóliában az állami vészhelyzeti bizottság február végén közölte, hogy már 2,9 millió állat pusztult el az országban a „dzud” miatt. Így nevezik Mongóliában azt az időjárási jelenséget, ami akkor következik be, ha a természetellenes meleg időszakot extrém hideg követi, vagyis hirtelen elolvad a hó, ami aztán a talaj felett egy áthatolhatatlan jégréteggé fagy. Ezt intenzív havazás és szél kíséri, ami miatt nem tudnak legelni az állatok, így gyakorlatilag az éhezés és kimerültség miatt pusztultak el.
Az ENSZ szerint a klímaváltozás növeli a „dzudok” gyakoriságát és intenzitását. Mongóliában az elmúlt évtizedben hatszor volt hasonlóan extrém időjárás, a 2022-23-as télen 4,4 millió állat pusztult el. Idén a nyári aszály miatt is rosszabb volt a helyzet, mert az állatok nem tudtak elegendő zsírt felhalmozni a kemény tél átvészeléséhez.
Az ENSZ szerint most Mongólia területének 70 százalékában „dzud” uralkodik. Ehhez képest 2023-ban ugyanebben az időszakban csak az ország 17 százaléka volt ilyen állapotban. A legtöbb állat a 2010-11-es télen pusztult el a „dzud” miatt: több mint 10 millió. Mongólia egyébként a világ egyik legritkábban lakott országa, a 3,3 millió fős lakosság körülbelül egyharmada nomád. (AFP/GlobalVoices)