Az elmúlt években már több megoldás közül is választhatnak a leggazdagabb magyarok, ha a pénzüket, vagyonukat biztonságban, illetve a kíváncsi szemek elől rejtve szeretnék tudni. Egy időben nagyon trendinek számítottak a bizalmi vagyonkezelők, aztán a magántőkealapokat kapták fel, most egyfajta átrendeződés látszik, hiszen a vagyonkezelő alapítványok felé kezdtek vonzódni. Ez az irányváltás nem független az Orbán-kormány intézkedéseitől sem. A bizalmi vagyonkezelők céges formában működnek, nagy előnyük volt a vagyonkezelő alapítványokhoz hasonlóan, hogy adómentesen lehetett ki-, bepakolgatni a vagyont. A kabinet azonban úgy gondolta, ideje ezen változtatni és megnyirbálták az adókedvezményeket. Az első verzió szerint a változtatás 2023 szeptemberében lépett volna életbe, ám végül 2024 januárjától visszaállították az eredeti állapotot. Ez eredeti tervek szerint a változás kihirdetését követően 60 napig volt lehetőség az adómentes vagyonpakolgatásra.
Időközben azonban volt még egy esemény, ami elvehette a gazdagok kedvét a bizalmi vagyonkezelőktől, melyeket első perctől kezdve a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi felügyelete bármikor ellenőrizhetett. Ez történt tavaly év végén az egyik legnagyobbal, a Primus Trusttal is - idézi a hvg360.
A jegybank szerint a Primus Trust Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. üzletszerűen nyújtott kölcsönöket úgy, hogy nem volt engedélye hitelezői tevékenységre. A cég szerint ezek csak vagyonkiadási előlegek voltak, amik külföldön bevett szokásnak számítanak. Megtámadták az MNB ítéletét, a per jelenleg is zajlik. Mindenesetre ennek hatására is gondolhatták úgy a leggazdagabbak, hogy vagyonuk nagyobb biztonságban van valamilyen más formában. Ez pedig a vagyonkezelői alapítvány, melyre csupán egy bírósági bejegyzésre van szükség, némi titoktartásra pedig ez is lehetőséget biztosít. Ugyan az kiderülhet, hogy ki az alapítvány létrehozója, de a kedvezményezette(ke)t nem kell nevesíteni, arról akár a vagyon kiadásakor is dönthet a kuratórium.
A két esemény hatására tavaly nyár közepétől tömegesen kezdtek megjelenni a nyilvántartásban a vagyonkezelői alapítványok.
Cikkünk írásakor 68 ilyen alapítvány szerepel a listán, ötödük esetében pedig azt is pontosan tudni, mekkora vagyont pakoltak be a leggazdagabbak. A többi esetében csupán annyi tudható, hogy az alapítvány vagyona nem mehet a jogszabályokban rögzített, minimumként meghatározott 600 millió forintos érték alá. Ott tehát, ahol nem konkretizálták az induló vagyon nagyságát, ezzel az összeggel számoltunk.
Az első 1000 új előfizető most szinte ingyen kipróbálhatja, milyen a Kör tagjának lenni.
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!