Lengyelországban törvényt módosítottak, hogy recept nélkül lehessen venni esemény utáni tablettát, de az elnök megvétózta

külföld
március 29., 14:57

Megvétózta Andrzej Duda lengyel elnök az esemény utáni tabletták vény nélküli forgalmazását lehetővé tévő törvénymódosítást.

Lengyelországban most csak orvosi rendelvényre kapható a nem kívánt terhesség elkerülésére alkalmazott esemény utáni tabletta, ami a petesejt beágyazódását vagy magát az ovulációt akadályozza meg.

Andrzej Duda úgy döntött, hogy „felülvizsgálatra visszaküldi a parlamentbe a gyógyszerügyi törvény módosítását” – áll az elnöki hivatal közleményében.

A december óta hatalmon lévő kormánykoalíció által előterjesztett és a parlamentben februárban elfogadott törvényjavaslat 15 éves kortól tenné lehetővé az esemény utáni tablettához való vény nélküli hozzájutást.

Az államfő az elutasítást a gyerekek egészségvédelmével kapcsolatos normákra hivatkozva indokolta.

Andrzej Duda „nem tud elfogadni olyan jogi megoldásokat, amelyek 18 év alatti gyerekeknek lehetővé teszi fogamzásgátló eszközök orvosi ellenőrzés nélküli és a szülők felelősségének figyelmen kívül hagyásával történő alkalmazását” – áll a közleményben.

Andrzej Duda lengyel elnök 2020. június 28-án.
photo_camera Andrzej Duda lengyel elnök 2020. június 28-án. Fotó: Wojtek Radwanski/AFP

„Kár, hogy az elnök ismét a lengyel nők ellen fordul” – kommentálta a döntést az X-en Katarzyna Lubnauer oktatási miniszter.

A kormány már előtte jelezte: úgy fogja megkerülni a vétót, hogy rendelettel engedi a gyógyszerészeknek vények kiadását a fogamzásgátlókra. Izabela Leszczyna egészségügyi miniszter közölte: az esemény utáni tabletta gyógyszerészeti rendelvényre lesz elérhető, amit a gyógyszerészek állíthatnak ki. „Ha nem akarjuk, hogy a nők és a lányok nem kívánt terhességet legyenek kénytelenek vállalni, akkor tegyünk meg mindent, hogy a sürgősségi fogamzásgátló tabletta minél szélesebb körben legyen elérhető május 1-től” – mondta szerdán a miniszter az RMF FM rádióban.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a sürgősségi terhességmegelőzést „rendszerszerűen kellene beilleszteni” minden családtervezési nemzeti programba. (MTI)