Az Origo megkereste Csizmadia Lászlót, a CÖF vezetőjét, miután kiderült, hogy június 1-jén lesz Békemenet. Csizmadia a lapnak elmondta: baloldali álhír csupán, hogy a menet nem menetel majd, lesz gyaloglás, aminek a végállomása a Margit-szigeti Nagyrét lesz.
A CÖF tegnap kiadott közleménye alapján egyébként azt írtuk: „azt egyelőre nem tisztázták, hogy menetelni is fognak-e vagy csak összegyűlnek a Margitszigeten egy békeállásra” - de jó, hogy akkor ez a kérdés is tisztázva lett. Akiben felmerült volna kérdés a helyszínnel kapcsolatban, annak a CÖF azt üzeni, hogy a Margitsziget „szimbolikusan a béke szigete”.
Ehhez kis történelmi kiegészítés: 1266-ban a Margitszigeten kötött békét IV. Béla az ellene fellázadó fiával, V. István ifjabb királlyal.
Csizmadia szerint „mostani rendezvényük középpontjában természetesen a béke lesz, és szeretnénk közvetíteni a békepárti álláspontunkat az egész ország, a Kárpát-medence és a világ közvéleménye felé”. Nem meglepő módon egyébként a Békemenet középpontjában álló békét hangsúlyozta Bayer Zsolt Békemenet-alapító is a Hír TV-n.
„Ennyire aktuális maga az elnevezés, tehát hogy békemenet, talán még soha nem volt. Európa – valami rejtélyes oknál fogva – úgy döntött, hogy eszkalálni akarja a háborút, és nekünk minden lehetséges eszközzel föl kell lépnünk ez ellen. Magyarországot kétszer rángatták bele világháborúba, és mind a kétszer a legtragikusabb módon keveredtünk ki belőle.”
Egyébként 2022-ben Bayer Zsolt hasonlóképp látta, akkor azt nyilatkozta:
„A békemenet, mint elnevezés fennállása óta soha nem volt annyira aktuális, mint most.”A mostani, sosem látott aktualitással bíró megmozdulással kapcsolatban részleteket (útvonal felszólalók, egyebek) egyelőre nem árultak el, csak annyit, hogy „új elemek is várhatóak majd a menet során”, illetve hogy mivel az EP-választáson voksol majd a határon túli magyarság egy része (Szlovákia, Románia) is, ezért őket is meg kívánják szólítani.