Meghatározott mennyiségű alkoholt ad alkoholfüggőségben szenvedő önkéntes résztvevőknek a San Franciscó-i Közegészségügyi Osztály által működtetett „Managed Alcohol Program” (Támogatott Alkohol Program), annak érdekében, hogy tehermentesítsék a város segélyszolgálatait, és védjék a hajléktalan embereket.
Egyes szakértők szerint a program életeket menthet, kritikusai szerint azonban a városvezetésnek inkább a józanságot elősegítő és támogató projekteket kéne finanszíroznia.
Az irányított alkoholprogram lényege, hogy korlátozott mennyiségű alkohol felírásával és szakképzett segítők (ápolónők és szociális munkások) bevonásával megelőzze az alkoholelvonás potenciálisan életveszélyes hatásait, például a rohamokat és sérüléseket - állítja egy 2020-as, Kanadában és Ausztráliában létrejött kísérleti programot ismertető szakcikk.
Az irányított alkoholprogramot San Franciscóban a covidjárvány idején hozták létre, azzal a céllal, hogy az akkor éppen szállodai szobákban, elszigetelten elhelyezett hajléktalan emberek alkoholmegvonási tüneteit enyhítsék. A program 10 férőhellyel indult, amit mára több mint 20 ágyasra bővítettek, és jelenleg is egy volt motel épületében működik, évi 5 millió dolláros költségvetéssel.
Alice Moughamian, a Managed Alcohol Program egyik munkatársa korábban arról számolt be, hogy az ápolók a motelszobákban napi háromszori étkezést és „elegendő alkoholt” biztosítanak az ügyfeleknek, „hogy kielégítsék a függőségi szükségleteiket, de megtartsák őket egy biztonságos szinten”.
Az alkoholbetegek stabilizálásában elért kezdeti siker arra késztette az egészségügyi tisztviselőket, hogy a kísérleti programot hosszú távú programmal bővítsék, amelyben 10 ágy áll rendelkezésre latin-amerikai és őslakos páciensek számára, miközben 12 további ágyat támogatnak a város hagyományos detox-központjában is.
Bryce Bridge, a programban részt vevő egyik szociális munkás elmondása szerint amint egy kliensről kiderül, hogy alkoholproblémái vannak, felmérik az egyéni szükségleteit, és onnantól kezdve a program során szigorú orvosi felügyelet alatt áll, emellett, amennyiben szükséges, pszichiátriai ellátásban is részesül, és egyéb rekreációs kezelésekre is jogosult.
A programot egészen mostanáig nem övezte túl nagy figyelem, ám nemrég Adam Nathan, egy MI-cég vezérigazgatója, és a San Francisco-i Üdvhadsereg elnöke ellátogatott az intézménybe, majd a közösségi médiában kritizálta azt. Kifogásolta többek közt, hogy azáltal, hogy az alkoholistáknak alkoholt adnak, magát a függőséget nem kezelik, emellett azt is állította, hogy a motel előcsarnokában hordókat állítottak fel, amelyekből a betérő hajléktalan alkoholisták bármikor csapolhatnak maguknak egy sört. Nathan mint a helyi Üdvhadsereg vezetője hangsúlyozta azt is, hogy ők a teljes absztinenciát támogatják, és ingyenes felnőttkori rehabilitációs programokat indítanak.
A Közegészségügyi Osztály szerint azonban Nathan több állítása is félrevezető: az intézményben az alkoholt ugyanis ápolónő adja ki a programban részt vevő pácienseknek, aki pedig nem vesz részt a programban, be se teheti a lábát az épületbe, nemhogy ingyen sört kapna.
A programot egyébként London Breed, San Francisco polgármestere is kritizálta, aki szerint a program nem az ártalomcsökkentésre és a gyógyulásra koncentrál, így „nagyban rontja a helyzetet”.
Alice Moughamian szerint azonban nem a gyógyulás a lényeg. „Nem az a célunk, hogy csökkentsük az elfogyasztott alkohol mennyiségét, vagy hogy valakit az absztinencia felé tereljünk, bár mindkét dolog megtörtént már a programunkban résztvevő ügyfelekkel” – magyarázta.
„A cél a nem biztonságos alkoholfogyasztáshoz kapcsolódó számos egészségügyi, jogi és személyek közti kár mérséklése.” Számításaik szerint a program 6 hónap alatt 1,7 millió dollárt takarított meg, többek közt azzal, hogy kevesebb egészségügyi beavatkozásra és kevesebb kihívott rendőrre volt szükség.
A programról a San Francisco-i tűzoltóság is pozitívan nyilatkozott, szerintük az irányított alkoholprogram „hihetetlenül hatásos beavatkozásnak bizonyul” a segélyszolgálatok igénybevételének csökkentésében, egy „kicsi, de rendkívül sérülékeny csoport számára”.
Más országokban, köztük Kanadában, Portugáliában és az Egyesült Királyságban sokkal hamarabb kezdtek hasonló, irányított alkoholprogramokba. Egy 2022-es kanadai alkoholprogramokról készült tanulmány megállapította, hogy a súlyos alkoholizmusban szenvedő hajléktalanok esetében csökkent a halálozás kockázata, és kevesebb ideig tartózkodtak kórházban azután, hogy belekezdtek a programba.
via Yahoo!News