Több évtizede hatályban lévő törvény módosítása lép életbe 2026-tól, melynek értelmében az elvált szülők a jövőben megoszthatják a gyermekeik felügyeleti jogát. A jelenleg hatályban lévő jogszabályok értelmében a felügyeleti jogot mindig az egyik szülő kapta, aki ezt követően teljesen elzárhatja és távol tarthatja a másik szülőt a közös gyermektől – írja a BBC.
Egészen mostanáig Japán volt az egyetlen G7-ország, amely nem ismerte el a közös felügyeleti jogot. A legtöbb válás éppen ezért közös megegyezéssel, kölcsönös felmondással történik az országban. Ekkor ugyanis a pár szabadon dönthet a felügyeleti és látogatási szabályokról. Ám ha a szülők bírósághoz fordulnak, akkor a bíró az egyik szülőre ruházza a felügyeleti jogot; rendszerint arra a félre, aki váláskor magával viszi a gyereket. Bár Japán büntető törvénykönyvében világos tétel a kiskorú elrablása, az értelmezés már sokkal kevésbé egyértelmű, ha a szülő a saját gyermekét viszi el. Az ügyvédek szerint az ilyen eseteket a hatóságok nem kezelik emberrablásként.
Nem mindenki örül azonban az új szabályoknak. Egyes nőjogi aktivisták szerint a módosítás arra kényszerítheti a családon belül erőszakot elszenvedett nőket, hogy fenntartsák a kapcsolatot a bántalmazó férjüket. Jogászok azonban hangsúlyozzák, hogy a közös felügyeletet és a családon belüli erőszakot nem szabad összekeverni.