Tavaly év elejéhez képest közel 50 százalékkal nőtt a tartósan ellátatlan háziorvosi praxisok száma – írja a Válaszonline, megmutatva, hol hányan léptek ki a rendszerből.
Ezek szerint az országban a hónap elején 910 háziorvos hiányzott – ennyi volt a tartósan (legalább fél éve) betöltetlen praxisok száma.
De ami igazán riasztó, az az, hogy a hiányzó helyek egyre szaporodnak: 2016-ban még csak 252 ilyen szolgálat volt, tavaly augusztusban 659, idén januárban 826, most pedig 910 hiányzó háziorvosnál tartunk.
A cikk szerint 1,5 év alatt közel 50 százalékos volt a növekedés.
A lap szerint mostanra a korábban kedvezőbb helyzetben levő központi régióban is nagy a baj: a megyék között 2016-ban még 16. helyen álló főváros már a második az üres praxisok számát nézve, itt öt éve még tíznél kevesebb betöltetlen körzet volt, most 86 van.
Azt írják, Takács Péter államtitkár megoldása az, hogy felülvizsgálják a praxisjogot, a szolgálatokat elveszik az önkormányzatoktól, és a járások alá rendezik, az egész folyamatért pedig az Országos Kórházi Főigazgatóság felel.
A Magyar Orvosi Kamara tavaly februári adatsora szerint pont eggyel több 35 évnél fiatalabb háziorvos volt Magyarországon, mint 85 évnél idősebb, és a háziorvosok 40 százaléka betöltötte már a 65-öt. Ráadásul a megüresedő háziorvosi praxisokat szinte lehetetlen betölteni.