Stephen J. Shaw demográfus oldalán tért vissza a közéletbe Novák Katalin, a kegyelmi botrányba belebukó volt köztársasági elnök, aki az X-en jelentette be, hogy az X-Y Worldwide társalapítója és vezérigazgatója lett. Az új nonprofit szervezet „úttörő megoldásokat keres az összeomló globális születésszámra.”
A cég másik alapítója Stephen J. Shaw, akiről az Mfor azt írja, a Birthgap – Childless World című dokumentumfilmjének vetítése ellen több helyen, például az Egyesült Királyságban is tiltakoztak, a többi között transzfóbnak és rasszistának titulálva a filmet.
Egy kutatókból álló csoport tételesen cáfolta a film állításait, amelyek nincsenek alátámasztva kutatási eredményekkel. Azt írták, „egy hiteles demográfiai előrejelzés sem utal semmilyen típusú népesség összeomlására. Épp ellenkezőleg, a világ népessége tovább fog növekedni a század közepén túlzottan is. Ezzel együtt a kutatások azt is mutatják, hogy a termékenységi ráta csökken, mert a nők a nagyobb reproduktív autonómia miatt kevesebb gyermeket vállalnak.”
A filmet egyébként Budapesten is levetítették, ahol Shaw egy panelbeszélgetésen azt mondta, a világban burjánzik a születésellenesség tendenciája, és ez egy olyan trend, „amelyet olyan emberek gerjesztenek, akik arra buzdítanak, hogy ne vállaljunk gyerekeket.”
Emellett szerinte sokan későn döbbennek rá, hogy kifutottak az időből. Kifogásolta, hogy míg a középiskolai biológiai tankönyvekben „azt népszerűsítik”, hogy hogyan ne essenek teherbe a lányok, addig a termékenység korlátairól már nem esik szó.
„Sokat beszélnek a világban a születésszabályozásról és az abortuszhoz való jogról, de kevés figyelem jut az emberi termékenység végességére.”
A demográfus szerint a megoldás az lenne, ha az emberek minél korábban vállalnának gyereket. Más megszólalásában a liberális médiát is hibáztatta, amely szerinte hamis képet tár a világ elé a túlnépesedés hangsúlyozásával, miközben a társadalmak elöregedéséről hallgat.