A norvég Sugárzási és Nukleáris Biztonsági Hatóság (DSA) közlése szerint az orosz határon fekvő Viksjofjell és Svanhovd környékén sugárzó cézium-137-et észleltek, ami valamikor szeptember 9. és 12. között jelenhetett meg a térségben.
Bredo Moller, a svanhovdi Vészhelyzeti Készültségi Egység munkatársa szerint mégsem kell aggódni, a mért szintek ugyan magasabbak a normálisnál, de nem jelentenek veszélyt az emberekre vagy a környezetre.
A vizsgálatok során más radioaktív izotópot azonban nem fedeztek fel, ahogy azt sem tudni, hogy a határ orosz oldalán is hasonló-e a helyzet. Észak-Norvégiában vagy a finn Lappföldön azonban nem tapasztalták ilyen izotóp jelenlétét.
A cézium-137 általában atomreaktor működtetésekor keletkezik hasadási termékként. A tengeralattjárókon és a jégtörőkön pedig számos tengeri reaktor található, mégsem tartják valószínűnek, hogy ezzel lenne összefüggésben a cézium-137 magasabb koncentrációja. Bredo Moller szerint a cézium erdőtüzek során is keletkezhet. Az 1986-os csernobili katasztrófa és az 1962 előtti nukleáris kísérletek során lerakódott sugárzó anyag még egyaránt mérhető a természetben, hiszen a cézium-137 felezési ideje 30 év. Amikor ilyen öreg fák égnek, radioaktív anyag kerülhet a levegőbe.
Egy másik lehetséges oka a cézium-137 megjelenésének orosz nukleáris kísérletek végzése is lehetett. A Roszatom fegyverfejlesztői ugyanis nyár eleje óta dolgoznak a Novaja Zmlijában lévő Pankovo kísérleti központban, ahol pont a Burevecnyik nukleáris rakétát tesztelik. Bár a tesztek és a munkálatok szigorúan titkosak, és hivatalos jelentések sincsenek a Burevecnyik tesztelésétől, az Északi-sarkvidékről készülő, naponta frissített műholdfelvételeken mégis vannak erre utaló jelek.
Ráadásul a nyár folyamán több teherhajót és különleges célú hajót is lehetett a Pankovo környéki vizeken látni, az elmúlt hetekben pedig megjelent a Roszatom két Il-76-os szállítógépe is a helyi repülőtéren.
A szakemberek ugyanakkor azt sem zárják ki, hogy a radioaktív izotóp a szél irányától függően messziről érkezett. (The Barent Observer)