A bírósági ítéletet figyelmen kívül hagyva utasította el egy meleg férfi örökbefogadási kérelmét a gyámhatóság, írja közleményében a Háttér Társaság. Az örökbefogadási kérelmet a Budapest Főváros Kormányhivatala alatt működő kerületi gyámhivatal a gyermekvédelmi szakszolgálat és a pszichológus támogató véleménye ellenére elutasította, ám ezt a döntést júniusban a Fővárosi Törvényszék megsemmisítette és új eljárásra kötelezte a hatóságot.
A szervezet közleménye szerint a gyámhatóság szinte kizárólag azokat az érveket hozta fel, amelyekről néhány hónapja a bíróság már kimondta, hogy jogellenesek. Ismét megállapították, hogy a kérelmezővel szemben jogszabályban nevesített kizáró ok nem áll fenn, a pszichológiai alkalmasságát már a korábbi eljárásban készült szakvélemény támogatta, a környezettanulmány alapján megfelelő lakhatást tudna biztosítani a gyermeknek, végzettsége pedig kifejezetten előnyt jelent. Ahelyett azonban, hogy a bíróság instrukcióinak megfelelően jártak volna el, megint a kérelmező szexuális irányultságával összefüggő érveket hoztak fel, például azt, hogy hiányozna az anyai minta.
Bár a bíróság ítéletében azt írta, hipotetikus, általános és jövőbeni veszélyek, valamint a társadalom – a hatóság által vélelmezett – elutasító hozzáállása nem igazolhatják az elutasítást, a gyámhatóság ismét azzal érvelt, hogy fennáll a kockázata, hogy a kérelmező nem tud kellő védelmet biztosítani a „külső, ítélkező magatartásból adódó hatások ellen”.
A Háttér Társaság szerint a kérelmező más lehetőség híján egyedüli örökbefogadást kezdeményezett, de az eljárásban végigkísérte a párja, erre a szakvélemények mindegyike utalt. A gyámhatóság azonban szándékosan félreértelmezi az egyedüli örökbefogadás lehetőségét, és felrója a kérelmezőnek, hogy „egyedülállóként” kérte az alkalmasságának megállapítását, a szervezet szerint ez a jogszabály szövegével ellentétes.
Az örökbefogadás szabályai 2021 márciusában változtak meg, azóta a nem házasságban élő örökbefogadásra jelentkezők csak külön miniszteri engedéllyel kaphatnak alkalmas minősítést. Az azonos nemű párkapcsolatban élők kérelmei azonban el sem jutnak a miniszterhez a közlemény szerint, mert a helyi hatóságok lebeszélik az ilyen kérelmezőket a kérelem benyújtásáról, vagy – mint a jelen ügyben is történt – alkalmatlanságot megállapító döntést hoznak.