Szijjártó: Magyarország kölcsönös tiszteletre alapuló együttműködést indít Egyenlítői-Guineával

POLITIKA
október 07., 14:24

Magyarország kölcsönös tiszteletre alapuló együttműködést indít Egyenlítői-Guineával, ennek négy fő területe a gazdaság, az energia, a vízügy és az oktatás lesz – jelentette be Szijjártó Péter Malabóban.

link Forrás

Keresztények

A KKM közleménye szerint a külgazdasági és külügyminiszter az egyenlítői-guineai kollégájával, Simeón Oyono Esono Anguéval együtt tartott sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a kereszténység és a katolikus hit fontos közös pontot jelent a két ország és a két nemzet között, stabil alapot ad az együttműködés felépítésének.

Először járt magyar külügyminiszter Egyenlítői-Guineában, de a kapcsolat régi múltra nyúlik vissza, mivel a magyarok egyik legkedvesebb szentje, Árpád-házi Szent Erzsébet a közép-afrikai ország fővárosának védőszentje – mondta Szijjártó.

Azt mondta, a kereszténység, a katolikus hit és a katolikus egyház vezető szerepe közös pontot jelent a két ország és a két nemzet között, illetve stabil alapot ad az együttműködés felépítéséhez. „Megtisztelő, hogy most itt lehetek abban az afrikai országban, ahol a legnagyobb a katolikusok aránya az egész afrikai kontinensen” – mondta. Arról is beszámolt, hogy egyenlítői-guineai kollégája kereste meg kb. két héttel ezelőtt az ENSZ Közgyűlésén, és akkor határozták el, hogy együttműködést építenek fel a két ország között.

Békepártiság

Szijjártó szerint a világ a veszélyek korát éli, az ukrajnai háború és az illegális migráció is olyan biztonsági kihívás, amely nagy jelentőséget ad ezen új együttműködésnek.

„Magyarország és Egyenlítői Guinea is a békepárti globális többséghez tartozik. Hiszen mi, békepártiak, globálisan elsöprő többségben vagyunk. Bár Európában mást próbál sugalmazni a liberális mainstream sajtó, a helyzet az, hogy ha Európán vagy a transzatlanti világon kívülre tekintünk, például ide, Afrikára, akkor egyértelmű, hogy mi, békepártiak, többségben vagyunk. Együtt valljuk, hogy a háborúknak nincs megoldásuk a csatatéren, a megoldás csak a tárgyalóasztalnál van, a fegyverszállítások nem jelentenek megoldást, csakis a háborúk eszkalációjának veszélyét növelik és a halottak számának növekedéséhez vezetnek” – mondta Szijjártó.

photo_camera Fotó: Szijjártó Péter/Facebook

Azt mondta, Afrika nagy népességrobbanás előtt áll, ezért átfogó fejlesztési stratégiára van szükség, enélkül ugyanis két forgatókönyv lehetséges: „vagy minden idők egyik legsúlyosabb humanitárius válsága tör ki Afrikában, vagy minden idők legsúlyosabb migrációs nyomása helyeződik Európára”, és „mi mindkettőt szeretnénk elkerülni, és ezen feladat végrehajtásában vállaljuk is a részünket”.

Kölcsönös tisztelet

Szijjártó Péter azt közölte, hogy ennek keretében hazánk kölcsönös tiszteletre alapuló együttműködést indít Egyenlítői-Guineával, ennek négy fő területe a gazdaság, az energia, a vízügy és az oktatás lesz.

Azt mondta, a politikai konzultációkról szóló megállapodást aláírták, és már egyeztetések zajlanak a gazdasági együttműködési szerződésről, aminek az egyik fő célja, hogy a magyar cégek a tudásukkal segítségére lehessenek Egyenlítői-Guineának a vízgazdálkodási problémái kezelésében, a vízellátási rendszerek modernizálásában és a vízbiztonság fejlesztésében.

„Másrészt arra fókuszál ez az együttműködés, hogy Egyenlítői-Guinea OPEC-tag, nagyon fontos kőolaj- és földgázkitermelő. De jól tudjuk, hogy mind a kőolaj-, mind pedig a földgázmezők fáradnak, kezdenek kiürülni. Magyarországon kifejlesztettük a technológiát, amellyel a kifáradó kőolaj- és földgázmezőkből a kitermelés továbbra is lehetséges hatékonyan és környezetkímélő módon. És ezen technológiánkkal Egyenlítői-Guinea gazdaságának fejlesztéséhez hozzá tudunk járulni” – mondta.

Arról is megállapodtak, hogy egyenlítői-guineai diákok tanulhatnak majd állami ösztöndíjjal a hazai egyetemeken, elsősorban az egészségügyi képzésre koncentrálva. Ez azért is fontos, mert nagy egészségügyi fejlesztések, kapacitásbővítések folynak az országban, de hiány van szakképzett személyzetből – mondta.

„Mi vállaljuk azt, hogy ezen ösztöndíj-megállapodás értelmében Magyarországon, a világszerte elismert színvonalú egészségügyi felsőoktatási intézményeinkben fogadjuk az egyenlítői-guineai egészségügyi hallgatókat, akik képzésük után ide vissza tudnak térni, és hozzá tudnak járulni ahhoz, hogy az egyenlítő-guineai lakosság egészségügyi ellátása megfelelő színvonalon tudjon történni. Megtiszteltetés, hogy első magyar külügyminiszterként járhatok itt, és tisztelettel várjuk Budapesten, hogy mind a gazdasági együttműködésről, mind az ösztöndíj-együttműködésről szóló megegyezésünk végleges verzióját ott aláírhassuk” – mondta Szijjártó a hivatali partnerének. (MTI)

Kiemelt videóink