Gyerekbántalmazás gyanújával razziáztak a Save the Children guatemalai irodáiban

külföld
október 08., 14:40

A guatemalai rendőrség hétfőn razziát tartott a Save the Children brit segélyszervezet öt regionális irodájában egy állítólagos gyerekbántalmazás miatt indított vizsgálat részeként.

Az ügyészek áprilisban kértek információkat az amerikai hatóságoktól a szervezet állítólagos részvételéről a gyerekek határon át történő csempészésében.

A Save the Children közölte, hogy „tudatában van az irodáiban folytatott tevékenységnek”, és tagadta az ügyészek állításait.

Az ügyet vezető ügyészt, Rafael Curruchichét és az ország főügyészét, Consuelo Porrast korábban az USA és az EU is szankciókkal sújtotta a demokrácia elleni támadások miatt.

Curruchiche közölte, hogy a házkutatásokat az ország különböző régióiban egy „nagy jelentőségű transznacionális nyomozás” részeként hajtják végre.

Az ügyész nem nevezte meg a szervezetet, de a hivatal szóvivője megerősítette az AFP-nek, hogy az átkutatott irodák a Save the Children irodái voltak.

Razziázó ügyészek behatolnak a Save the Children nevű civil szervezet irodáiba Guatemalavárosban 2024. április 25-én.
photo_camera Razziázó ügyészek behatolnak a Save the Children nevű civil szervezet irodáiba Guatemalavárosban 2024. április 25-én. Fotó: Johan Ordonez/AFP

A BBC-vel a Save the Children közölte, hogy együttműködik a hatóságokkal, de „soha nem segítették elő gyerekek vagy serdülők Guatemalából való kijuttatását”. „A szervezetünkkel szemben idén korábban megfogalmazott vádak után nem találtunk bizonyítékot a jogsértésre” – közölte a szervezet.

Az év elején a segélyszervezet azt mondta, „megdöbbent és értetlenül áll”, miután ugyanebben az ügyben razziáztak a fő irodájában.

Ez csak pár nappal azután történt, hogy a közigazgatási minisztérium vezetője, Ángel Pineda levelet írt a texasi hatóságoknak, támogatást kérve azon vádak kivizsgálásához, amik szerint segélyszervezetek, köztük a Save the Children „részt vehetnek gyerekkereskedelemben”. Nem tudni, hogy Ken Paxton texasi főügyész válaszolt-e a kérésre.

Mind Pineda, mind Curruchiche ellen korábban az USA és az EU is szankciókat hozott, azzal vádolva őket, hogy megpróbálták aláásni az ország demokráciáját. Az ügyészség tagadta a vádakat. Az ügyészség állítólag azt is megpróbálta megakadályozni, hogy az év elején hivatalba lépjen Bernardo Arévalo elnök, aki korrupcióellenes üzenettel indult, és kritikusan viszonyul az ország igazságszolgáltatásához. (BBC)