Átlagosan egy év, mire munkát talál magának egy magyar munkanélküli

gazdaság
október 25., 09:18

Feszített a munkaerőpiac és láthatóan elérte a saját korlátait is. A KSH friss adatai szerint ugyanis tavaly szeptemberhez képest 32 ezer fővel 4,699 millióra csökkent a foglalkoztatottak száma Magyarországon, amivel kapcsolatban a statisztikai hivatal is megjegyzi,

ennek oka, hogy „tavaly szeptemberben a foglalkoztatottság szinte historikusan is kiemelkedő volt”.

Ezzel párhuzamosan a munkanélküliek száma és a munkanélküliség is emelkedett: szeptemberben 17 ezerrel voltak többen, mint egy évvel ezelőtt, 220 ezren. A munkanélküliségi ráta pedig a tavalyi 4,1 százalék után 4,5 százalék lett.

A július-szeptember háromhavi átlagot nézve a 15-74 éves korosztályban lényegében nem változott a foglalkoztatottság, 4,709 millióan dolgoztak Magyarországon, ezen belül a férfiak száma 32 ezerrel csökkent, a nőké viszont majdnem ugyanennyivel, 31 ezerrel nőtt.

Július-szeptember átlagában többen lettek a munkanélküliek a tavalyihoz képest, 26 ezerrel 225 ezerre nőtt a létszámuk. Emellett 56 ezerrel csökkent az inaktívak száma a piacon, vagyis azoké, akik nem vesznek részt az oktatásban és a munkaerőpiacon sincsenek jelen.

A munkakeresés átlagos időtartama 11,9 hónap volt az előző hónapban közölt 9,8 hónap után. Az összes munkanélküli 45 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje keresett állást, ami 3,2 százalékpontos emelkedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest, míg a legalább egy éve munkát keresők a munkanélküliek 34 százalékát tették ki.