Orbán Viktor sietve írt át egy egy hónapja meghozott rendeletet, gyaníthatóan a dunaújvárosi dolgozók miatt

belföld
november 05., 08:11

A hétfői Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelettel módosította a kormány a vagyonfelügyelő és az ideiglenes vagyonfelügyelő kirendeléséről, valamint a Bérgarancia Alapból történő támogatás-lehívás veszélyhelyzeti szabályairól szóló szabályokat – írja a 24.hu. A kormány olyan szabályokat pontosított, amelyek felgyorsíthatják a bérek kifizetését a fizetésképtelenség miatt felszámolási eljárás alá vont vállalatoknál. A módosítás sürgős jellegére utalhat, hogy a szokásokkal ellentétben nem másnaptól vagy egy későbbi időponttól lép hatályba a rendelkezés, hanem gyakorlatilag azonnal, tegnap 23 órától. Így az új szabályt már a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

Eszerint, ha a bíróság ideiglenes vagyonfelügyelőt rendelt ki, a felszámolási kérelem elbírálásakor ő kezdeményezi a Bérgarancia Alap terhére az adós munkavállalói bértartozásának kiegyenlítését, amennyiben az adós vagyonában ennek fedezete nem áll rendelkezésre, és az adós az ideiglenes vagyonfelügyelő felhívására a bérek folyósításának napját megelőző 3 nappal sem jelezte, hogy a fedezetet biztosítani tudja. Az összevont támogatás iránti kérelemben a kérelemmel érintett munkavállalók adatait nem kell feltüntetni.

A lap szerint vélhetően azért született a rendelet, hogy a dunaújvárosi dolgozók mielőbb megkapják bérüket, a kormány ugyanis már korábban felhívta a tulajdonos figyelmét, hogy a két Liberty vállalatnál dolgozók bérének kifizetése az első.

Az akkor épp csőd szélén álló, felszámolt Dunaferr hivatalosan tavaly októberben került a Liberty Steelhez. Az adófizetőknek százmilliárdos veszteséget okozó transzfer egyik fő indoka négyezer munkahely megmentése volt, a Nagy Márton vezette gazdasági minisztérium akkor „megmentési folyamatként” büszkélkedett a tranzakcióval. Ehhez képest az indiai vezetés inkább trükkös leépítésről döntött. A cég két leányvállalata idén augusztusra olyan szinten vált fizetésképtelenné, hogy NAV-végrehajtás indult ellenünk, nem tudták kifizetni a dolgozói béreket. Az igazgatóságnál akkor több százan tüntettek. Szeptemberre a korábban nyolc-kilencezer, de még öt-hat éve is mintegy ötezer embert foglalkoztató gyár szinte teljesen kiürült.