Phil Scott, Vermont republikánus kormányzója pártja elnökjelöltje helyett a demokrata Kamala Harrisre szavazott, írja az AP hírügynökség. Scott a szavazóhelyiség előtt azt mondta, nem volt könnyű republikánus kormányzóként a pártja jelöltje ellen szavazni, de az országot a párt elé kellett helyeznie. Scott 2020-ban is a demokrata jelöltre, Joe Bidenre szavazott.
Jönnek az első bejelentések: Trump viszi Kentuckyt, Harris viszi Vermontot
A különböző nagy médiacégek különböző számítások alapján elkezdték közzétenni, hogy melyik államot melyik jelölt nyerte. Ezek egyelőre olyan kampányok, amelyek kimenetele nem volt kétséges: Harris viszi Vermontot (3 elektori szavazat), Trump pedig Kentuckyt (8) és Indianát (11) az AP hírügynökség szerint.
Több mint 30 ezer szavazatot kell újraszámolni Milwaukee-ban egy hiba miatt
Wisconsin állam legnagyobb városában, Milwaukee-ban több mint 30 ezer levélszavazatot és előzetesen leadott szavazatot számolnak újra, miután egy választási megfigyelő kedd délután észrevette, hogy 13 szavazatszámláló gép nem volt megfelelően lezárva, írja az NBC News.
Sajtótájékoztatón tisztviselők azt mondták, emberi mulasztás okozta a hibát, óvatosságból döntöttek az újraszámlálás mellett, és nem tudnak arról, hogy bármilyen manipuláció történt volna. „Hosszú éjszaka lesz” – mondta George Christenson, Milwaukee megye jegyzője. „Egészen a hajnali órákig itt leszünk.” Az eredmények így jelentősen késni fognak a demokrata városból, ahol szintén rekordrészvételt jósolnak.
Mivel négy éve nem hajlandó elismerni a vereségét az előző választson, ezért nem csoda, hogy Trump már nekiállt „tömeges csalásről” sápítozni. Az állítólagos philadelphiai csalásról semmilyen bizonyítékot nem mutatott be, és a saját kampánycsapata sem tudott ilyesmivel szolgálni. A város demokrata és republikánus tisztviselői egybehangzóan állítják, hogy ez dezinformáció, ilyen nem történt. A körzeti ügyész határozottan felszólította Trumpot, hogy juttassa el hozzá a bizonyítékokat, de azonnal. (AP)
Harris támogatóinak harmada elsősorban Trump ellen szavazott
Trump a választás főszereplője: ezt mutatják az exit poll adatok is. Míg Trump szavazóinak 80 százaléka mondta azt, hogy nem Harris ellen voksolt, hanem Trump mellett; addig Harris minden harmadik támogatója (30%) azért szavazott rá, hogy ne Trump legyen az elnök.
Kamu bombafenyegetések miatt túlóráznak Georgiában
Kb. 10 szavazóhelyiség tovább nyitva marad a szavazást rövid időre megzavaró, nem hiteles fenyegetések miatt. De nem lesz nagy purparlé, 30-40 percet kell ráhúzni a szavazásra, mondta Brad Raffensperger. A georgiai államminiszter hozzátette: miután az FBI közzétette, hogy a fenyegetések orosz e-mail domainekről származnak, azok száma „valahogy lecsökkent”. (CNN)
Elon Musk is ott lesz Trump floridai eredményváróján
„Leszavaztam, és most Floridába tartok. Ott leszek Trump elnökkel, JD-vel és egy csomó más menő emberrel” – erősítette meg a New York Times értesüléseit Musk.
Rosszabbul élnek, mint négy éve - legalább is ezt érzik
Az exit poll szerint a választók közel fele úgy érzi: anyagilag rosszabbul áll, mint négy évvel ezelőtt. Ez az elégedetlenség magasabb arányú, mint az elmúlt 16 év bármelyik elnökválasztásán, beleértve 2008-as összeomlást. Csak minden negyedik választópolgár mondta azt, hogy jobban él, mint négy évvel ezelőtt, miközben az amerikai gazdaság az obkektív mérőszámok alapján elég fickós.
Donald Trump azt tervezi, hogy kedd este valamikor beszédet mond több ezer támogatójának, akik a Mar-a-Lago klubjától néhány mérföldre lévő Palm Beach Convention Centerben gyűltek össze – mondták a CNN-nek a terveket ismerő források. Trump korábban újságíróknak azt mondta, még nem írta meg szöveget, de a lap szerint így is beszélni fog, bár azt egyelőre nem tudni, hogy mikor.
Az elkobzott kabrió Mercivel szavazó Giuliani a 2024-es választás hivatalos idiótája és/vagy mestertrollja
Rudy Giuliani idáig a nap embere: a volt New York-i polgármester, Trump korábbi ügyvédje ugyanúgy a floridai Palm Beachen szavazott, mint Donald Trump, a voksolásra pedig az 1980-as kiadású Mercedes SL500 kabriójával érkezett. Ezzel csak egy baj van: ezt az autóját egy októberi bírói döntés értelmében egy héten belül át kellett volna adnia, hogy beszámítsák a 148 millió dolláros kártérítésbe.
Giuliani 2020-ban teljes lelkesedéssel állt bele a választási csalásvádakba. Trumppal együtt többek között két fekete szavazatszámláló nőt, anyát és lányát vették össztűz alá, összevágott videókkal akarták bizonyítani, hogy hamis szavazólapokat csempésztek a valódiak közé. Giuliani és Trump több kampánygyűlésen név szerint is megtámadta a két nőt. Bár minden vizsgálat kimondta, hogy valójában nem követtek el semmit, Ruby Freeman és Shaye Moss rengeteg fenyegetést kapott, biztonsági okokból egy időre az otthonukat is elhagyták.
Freeman és Moss egy kártérítési perben 148 millió dollárt követel Giulianitól, egy New York-i bíróság pedig néhány hete a javukra ítélt, arra kötelezvea város volt polgármesterét, hogy a kártérítés érdekében adja át többek között a manhattani lakását és ezt az 1980-as Mercedest is. Az ügyvédi felszólításokra azonban idáig nem válaszoltak, csak közleményeket adott ki a csapata arról, hogy politikai üldözés áldozata, pedig csak egy idős férfi, akinek a mobilitás érdekében elemi szüksége van a kabriójára.
Giuliani egyébként, miután leszavazott, arról beszélt az autójából az újságíróknak, hogy ő most is könnyen el tudja képzelni, hogy választási csalások lesznek, és bár erősen bízik Trump győzelmében, úgy gondolja, hogy ha a demokraták nyernek, akkor ő és Trump is életük végéig rácsok mögé kerülne.
Az első exit poll szerint leginkább a demokrácia állapota járt a választók fejében
A választók a demokrácia állapotát nevezték meg a legfontosabb kérdésként, amikor arról döntöttek, hogy kire szavaznak elnöknek - derült ki az exit poll elsőként feldolgozott adataiból.
Az exit poll alapjáraton azt jelenti, hogy a szavazóhelyiségből kilépő választókat kérdezik a közvélenyménykutatók. Az USA-ban még a választás napja előtt telefonon is végeznek kutatást. A négy nagy amerikai tévétársaság által finanszírozott exit poll nagy mintával és elismert módszertannal dolgozik, de azt maga az Edison Research vezetője is előre hangsúlyozta, hogy ilyen szoros verseny esetében ezek nem végeredmények.
A választás éjszakája során ugyanakkor részben ezeket az adatokat, részben a folyamatosan frissülő hivatalos számokat használják arra, hogy egy-egy állam vagy épp az elnökválasztás nyertesét kihirdessék. A most publikált exit pollok tehát nem jelzik előre közvetlenül a választások eredményét, de képet adnak a választók véleményéről és motivációiról, valamint rákérdeznek a választók életkorára, nemére, képzettségére és egyéb demográfiai jellemzőire.
A megkérdezettek körülbelül egyharmada mondta, hogy a demokrácia a legfontosabb kérdés a megadott öt lehetőség közül. Hajszálnyival, de második helyre szorult az örök első gazdaság, ezt követte az abortusz és a bevándorlás. A külpolitika senkit nem érdekelt ezekhez képest.
Az amerikaiak, akik már nagyban készülnek a polgárháborúra
Mi van a menekülőtáskádban? Népszerű kérdés azon amerikaiak körében, akik biztosak abban, hogy hamarosan erőszakos csoportok fognak egymásnak esni az Egyesült Államokban. És ők fel is készültek erre a katasztrófára. A bugout bag-ek tömve vannak vízszűrőkkel, laminált térképekkel, antibiotikumokkal. Az egyik különösen gyakori, elengedhetetlen eszköz: a fegyver.
A New Yorker újságírója meglátogatott egy coloradói tanyát, amelyet a Fortitude Ranch üzemeltet. Ez a cég túlélőközpontok egész hálózatát tartja fenn. Ezekbe bújhat el a mintegy ezer előfizetőjük, akiket élelemmel és bőséges munícióval vár a menedék, ha elszabadul a pokol.
De mi lesz velünk, a többiekkel, akik nem tudunk vagy nem akarunk fizetni egy „legrosszabb esetre kialakított otthonért”? - teszi fel a kérdést a New Yorker. Az egyik legjobb, szinte megnyugtató választ egy olyan prepper adja, aki történetesen a Védelmi Minisztériumban dolgozik: ha aggódsz a katasztrófa miatt, ismerd meg a szomszédaidat. „A körülötted lévő emberek gyakran a legjobb védelmet jelentik” - javasolja. „Köszönj oda nekik!”