Wisconsint is megnyerte Trump a CNN közlése szerint, a szavazatok 49,7 százalékát megszerezve, ezzel eldőlt, hogy 270 elektori szavazat fölé jutott, és megnyerte az amerikai elnökválasztást, és januártól ő lesz az Egyesült Államok 47. elnöke.
Pár perccel később az AP is megadta Wisconsint Trumpnak, az ott szerezhető 10 elektori szavazattal így bőven 270 fölé jutott, és még a hátralévő, jelenleg számolás alatt álló csatatérállamokban is vezet Trump, így az előnye várhatóan még nagyobb lesz a végére.
A görög, spanyol és portugál miniszterelnök is gratulált Trumpnak
Sorra gratulálnak Donald Trumpnak az európai miniszterelnökök is. Luís Montenegro portugál kormányfő az X-en azt írta, várja a Trumppal való szoros együttműködést, mind a kétoldalú kapcsolatokban, mind a NATO-ban. Hasonlót írt ki Pedro Sánchez spanyol, illetve Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök is.
Putyin egyelőre még nem gratulál Trumpnak, megvárják, mit hoz a jövő
Az orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov közölte szerda reggel, hogy Putyin egyelőre még nem gratulál Trumpnak, hanem megvárja, kiderüljön, mit tesz majd Trump, ha egyszer visszatér a Fehér Házba januárban. Peszkov elmondta, hogy nem tud arról, hogy Putyin tervezné felhívni Trumpot, és kiemelte, hogy egy barátságtalan országról beszélnek, ami közvetve és közvetlenül is háborúban áll Oroszországgal szemben. Hozzátette, hogy a jelenlegi elnöknek még van másfél hónapja a hivatalában.
A kérdésre, hogy Trump korábban azt mondta, ha nyer, azonnal véget vet a háborúnak, Peszkov elmondta, hogy egyelőre várják meg, mi lesz, ha majd átveszi Trump a hatalmat, mert előfordul, hogy onnantól más hangneme lesz a közleményeknek. Ezért Moszkva kivár, és majd konkrét intézkedések nyomán fogja levonni a következtetéseket.
Ugyanakkor Peszkov nem hisz abban, hogy egyik napról a másikra véget érhetne a "konfliktus" Ukrajnában, bár az tény szerint, hogy Washington jelenleg szítja a háborút, és ezen tudnának változtatni, ha akarnak. De ezt szerinte csak januárban fogják látni, hogy így lesz-e.
Sorra gratulálnak Trumpnak a nemzetközi vezetők, de hivatalos győztes még mindig nincs
Ahhoz ugyanis az kéne, hogy meglegyen Trumpnak a 270 elektori szavazat, jelenleg 267-en áll. Wisconsin és Michigan államokban is 90 százalék környékén van a szavazatszámlálás, és mindkét helyen Trump vezet, így ha az egyik állam győztesét bejelentik, azzal el is dőlt a dolog.
Az új izraeli védelmi miniszter szerint Trump elnöksége „visszahozza a túszokat” és legyőzi Iránt
Izrael Katz annyira frissen lett védelmi miniszter Benjamin Netanjahu kormányában, hogy a közösségi média fiókjában még mindig külügyminiszterként szerepel, (egészen ugyanis tegnapig még külügyminiszter volt). X-posztjában így fogalmazott:
„Gratulálok a megválasztott elnöknek, Donald Trumpnak történelmi győzelméhez. Együtt megerősítjük az amerikai-izraeli szövetséget, visszahozzuk a túszokat, és határozottan kiállunk az Irán által vezetett gonosz tengelyének legyőzése mellett."
Ursula von der Leyen is várja, hogy újra együtt dolgozhasson Trumppal
Az Európai Bizottság elnöke alig várja, hogy újra együtt dolgozhasson Trumppal, aki a győzelem küszöbén áll.
Ursula von der Leyen szerint Amerikai és az EU több, mint szövetséges, ez igazi partnerség a népek között.
„Dolgozzunk együtt egy olyan transzatlanti partnerségen, amely továbbra is a polgáraink javát szolgálja. Az Atlanti-óceán mindkét partján munkahelyek milliói, valamint kereskedelmi és befektetési milliárdok függnek gazdasági kapcsolataink dinamizmusától és stabilitásától.”
Az ukrán elnök is gratulált Trump győzelméhez, az X-re feltöltött üzenetében Zelenszkij felidézte a korábbi nagyszerű találkozójukat, ahol elmondása szerint részletesen beszéltek a két ország közötti stratégai együttműködés lehetőségéről, illetve hogy hogyan lehetne békét elérni és megakadályozni az orosz agressziót Ukrajna ellen.
Zelenszkij kitért arra is, hogy támogatja Trump "erővel a békéért" megközelítését a világpolitikában, és ez hozhat igazságot békét Ukrajnában is. Reméli, hogy együttműködve ezt valósággá is teszik majd. Hozzátette, hogy reméli, hamarosan személyesen is gratulálhat Trumpnak.
Mark Rutte NATO főtitkár várakozással tekint a Trumppal való együttműködés elé, hogy „az erőn keresztül előmozdítsák a békét.”
Arról beszélt, globálisan egyre több kihívással kell szembenézni, az egyre agresszívabb Oroszországtól kezdve a terrorizmuson át a Kínával folytatott stratégiai versenyig, illetve Kína, Oroszország, Észak-Korea és Irán egyre szorosabbá váló kapcsolatáig.
Arról beszélt, a NATO-n keresztüli együttműködés segít elrettenteni az agressziót, megvédi a kollektív biztonságot és támogatja a gazdaságaikat.
Rutte megdicsérte Trumpot azért, hogy az első hivatali ideje alatt meggyőzte az USA NATO-szövetségeseit, hogy növeljék a védelmi kiadásokat.
Bár hivatalos végeredmény még nincs, de a francia államfő már gratulált Donald Trumpnak, azt írva, hogy várja, hogy ismét együtt dolgozzanak, a béke és a prosperálás érdekében.
Nagyon úgy tűnik, hogy az X generáció, azaz a 45-64 évesek voltak azok az amerikaiak, akik Donald Trumpot visszajuttatják a Fehér Házba.
A Washington Post az exit pollok alapján bemutatta, hogy egyes társadalmi csoportok hogy szavaztak. Ezek természetesen nem ezer százalékosan pontos adatok, de az mindenképpen érdekes, hogy országosan Trump csak egyetlen korcsoportban tudott győzni.
Ezek a számok alapján Harris a 18-29 évesek szavazatainak 55 százalékát szerezte meg Donald Trump 42-je ellenében. Szintén Harris győzött a 30-44 évesek (51:46) és a 65 felettiek közt (50:49). Az X generáció tagjai viszont 53:45 arányban Trumpot választották, és nagyon úgy tűnik, hogy ez elég is volt a volt elnök visszatéréséhez.
Ez mondjuk nem annyira meglepő, hiszen Richard Nixon 1972-es választása óta egyetlen republikánus elnökjelölt sem tudta megnyerni Minnesotát. Donald Trump egyébként 2016-ban közel járt ehhez, amikor mindössze 1,5 százalékponttal maradt el Hillary Clintontól.