A Vasas Szakszervezeti Szövetség a Facebookra írta ki csütörtökön: „ahogy az várható volt, nincs a Libertynek pénze arra, hogy kifizesse a dolgozók bérét”. A kormány ezután a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében szólította fel a Lyberty Steel acélipari vállalatot, hogy fizesse ki a Dunai Vasmű (Dunaferr) dolgozóit, eleget téve a törvényi kötelezettségének.
Azt írták: „az indiai-brit cégcsoport eddig nem tartotta be sem a Vasmű fejlesztésével kapcsolatos ígéreteit, sem a termelés újraindításával kapcsolatos kötelezettségeit, ehelyett az elmúlt időszakban folyamatosan hitegette a közvéleményt. A Dunai Vasmű jelenlegi tulajdonosa állítása szerint nem tudja kifizetni a cég több ezer dolgozójának bérét. Ez elfogadhatatlan, a kormány felszólítja a Libertyt, hogy tegyen eleget kötelezettségének és fizesse ki a dolgozók bérét.”
Orbán Viktor hétfőn sietve írt át egy egy hónapja meghozott rendeletet, hátha azzal sikerül kikényszeríteni a dolgozók bérét. A Magyar Közlönyben megjelent rendeletben olyan szabályokat módosítottak, amelyek felgyorsíthatják a bérek kifizetését a fizetésképtelenség miatt felszámolási eljárás alá vont vállalatoknál. A módosítás sürgős jellegére utalhat, hogy a szokásokkal ellentétben nem másnaptól vagy egy későbbi időponttól lép hatályba a rendelkezés, hanem gyakorlatilag azonnal, tegnap 23 órától. Így az új szabályt már a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A minisztérium közleményében is hivatkoznak erre, azt írják: Október elején megszületett az a kormányrendelet, amely lehetővé teszi a gyorsított intézkedési lehetőséget csődeljárás esetén, hogy a kirendelt vagyonfelügyelő haladéktalanul intézkedni tudjon a bérek mielőbbi kifizetése érdekében. Amennyiben erre sor kerül, úgy elkerülhetetlenné válik, hogy a Liberty cégei rövid időn belül felszámolás alá kerüljenek.
Az akkor épp csőd szélén álló, felszámolt Dunaferr hivatalosan tavaly októberben került a Liberty Steelhez. Az adófizetőknek százmilliárdos veszteséget okozó transzfer egyik fő indoka négyezer munkahely megmentése volt, a Nagy Márton vezette gazdasági minisztérium akkor „megmentési folyamatként” büszkélkedett a tranzakcióval. Ehhez képest az indiai vezetés inkább trükkös leépítésről döntött. A cég két leányvállalata idén augusztusra olyan szinten vált fizetésképtelenné, hogy NAV-végrehajtás indult ellenünk, nem tudták kifizetni a dolgozói béreket. Az igazgatóságnál akkor több százan tüntettek. Szeptemberre a korábban nyolc-kilencezer, de még öt-hat éve is mintegy ötezer embert foglalkoztató gyár szinte teljesen kiürült. (MTI)