Az alakuló ülés után csütörtök délelőtt ismét összeült az óbudai önkormányzat képviselő-testülete, ami azért is rendhagyó, mert Kiss László DK-s polgármester és Czeglédy Gergő korábbi alpolgármester továbbra is letartóztatásban vannak korrupciós vádak miatt.
Második napirendi pontként Kiss László, az előzetesben lévő polgármester számolt be arról, a két ülés között milyen munkát végzett a fogdából.
Erről egy két bekezdéses levelet küldött a képviselőknek, amit helyben osztottak ki. Az első másfél bekezdésben arra panaszkodik, hogy „jogellenesen korlátozzák” a polgármesteri munkája jelentős részét, az ügyészség önkényesen válogat a jogai között, és nem engedik azt sem, hogy vezesse a testület üléseit.
A kabinetfőnökével sem tarthat kapcsolatot. Szerinte az a cél, hogy kikényszerítsenek egy előrehozott választást, magát politikai fogolynak tartja.
Pár sorban arról is írt, hogy a „politikai koncepciós eljárás közepette” is gondoskodott az önkormányzat működőképességéről. Ezt túlzottan nem részletezte, annyit írt, hogy polgármesteri utasításokkal részletesen szabályozta a helyettesítés rendjét, ügyvédei segítségével részletesen informálódott a kerület ügyeiről, és „a jegyző segítségével az alapvető fontosságú ügyeket meghozza.”
Az ülésen sem részletezték a polgármester döntéseit, így megkerestük az önkormányzat sajtóosztályát, hogy tételesen sorolják fel a döntéseket. Ha válaszolnak, a cikket frissítjük.
A Fidesz frakcióvezetője, Puskás Péter szerint ez az előterjesztés „szégyene az egész önkormányzatnak.” Azt is kifogásolta, hogy a papírt helyben osztották ki, és nem került fel az önkormányzat honlapjára.
A Fidesz kezdeményezte, hogy indítsanak fegyelmit Kiss ellen, a Mi Hazánk pedig a költségtérítését vette volna el (most ugyanis 195 ezres útiköltség-térítés is jár neki), azonban zárt ülésen mindkét javaslatot leszavazta a többség.
Ezen az ülésen ismertették a képviselőkkel azt is, hogy a szintén letartóztatásban lévő Czeglédy Gergő MSZP-s politikus lemondott a mandátumáról. Határnapot nem jelölt meg, így a beadás dátuma számít.
Miután Czeglédy egyéniben jutott be, körzetében időközi választást kell tartani. Ez a bejelentés értelmében január 19-én lesz. Az ülésen mind a Kutya Párt, mind a Fidesz képviselője azt mondta, a lemondást úgy értékelik, hogy Czeglédy beismerte bűnösségét. A Fidesz javasolta, hogy képviselőtársai szólítsák fel Czeglédyt, hogy ne vegye fel a javadalmazását. Ez szerinte „morális kötelessége” lenne.
A Kutya Párt bejelentette, hogy az időközi választásra állítanak jelöltet.
Az ülésen három érdekesebb napirendi pont volt még. Az egyik a vagyonkezelő vezetőjének megválasztása. Az eredeti előterjesztéssel szemben más lett a vezető, a Fidesz pedig kifogásolta, hogy utolsó percben kell dönteni egy számukra ismeretlen személyről.
A képviselők elfogadták a Béres András alpolgármester által benyújtott átláthatósági programot. A Fidesz kritizálta, hogy az elmúlt ciklusban több szerződéshez nem fértek hozzá - például azok döntő többségéhez sem, amit az ügyészség a nyomozás során lefoglalt. A túlárazott szerződéseket az előző években figyelő Kutya Párt kifogásolta, hogy a közbeszerzéseket miért szervezik ki önkormányzati cégekhez.
Kiss Lászlót augusztus közepén gyanúsította meg és hallgatta ki a Központi Nyomozó Főügyészség. Közleményük szerint Kisst azzal gyanúsítják, hogy a 2019. októberi polgármesterré választását követően megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni.
A vesztegetési pénzt pedig úgy leplezték, hogy az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal, de végül nem ezek végezték el a munkát, hanem mások, olcsóbban.
A polgármestert vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint más bűncselekmények elkövetésével gyanúsítja a főügyészség.
A vád szerint 18 millió forint vesztegetési pénzt fogadott el. Kiss az eljárás során is visszautasította vádakat. Előző alpolgármestere, Czeglédy Gergő is letartóztatásban van, 100 millió kenőpénz átvételének gyanúja miatt.
Címlap: Kiss László felszólalása a Fővárosi Közgyűlésen, 2024. március. Fotó: Bruzák Noémi/MTI/MTVA