Alakul a Trump-kormány, újabb négy fontos pozíció kelt el

külföld
november 12., 06:50

Donald Trump kiosztotta a leendő adminisztrációjának külügyminiszteri, nemzetbiztonsági tanácsadói és környezetvédelmi vezetői pozícióját, írja a New York Times.

photo_camera Trump és Rubio Fotó: ANGELA WEISS/AFP

Trump keddig három pozíciót osztott ki, legfontosabb tanácsadója, Susie Wiles lesz a Fehér Ház történetének első női kabinetfőnöke, Tom Homan, az Idegenrendészeti Szolgálat (ICE) korábbi igazgatója az Egyesült Államok határainak ellenőrzését és védelmét irányítja majd, Elise Stefanik New York-i képviselő pedig ENSZ-nagykövet lesz.

A New York Times arról ír, hogy a januárban hivatalba lépő Trump Marco Rubio floridai szenátort nevezi ki külügyminiszterének. Az elnök utolsó pillanatban még meggondolhatja magát, de források szerint megállapodott a szenátorral. Az 53 éves Rubio 2010 óta tagja a szenátusnak, kezdetben ellentétbe került azokkal a republikánusokkal, akik szkeptikusabbak voltak a külföldi beavatkozásokkal szemben, de újabban olyan kérdésekben is csatlakozott Trumphoz, mint az orosz-ukrán háború, szerinte a konfliktus patthelyzetbe jutott, és „véget kell vetni neki”.

Rubio - Trumphoz hasonlóan - Kínával kapcsolatban is határozott álláspontot képvisel, szerinte az Egyesült Államoknak agresszívebben kell fellépnie az országgal szemben. A közel-keleti konfliktusban pedig határozottan kiállt Izrael mellett, egy aktivistának azt mondta, szerinte 100 százalékban a Hamász felelős az ártatlan palesztinok haláláért.

photo_camera Michael Waltz Fotó: PATRICK T. FALLON/AFP

Szintén a New York Times ír arról, hogy Trump Michael Waltz floridai képviselőt választotta nemzetbiztonsági tanácsadójának. Az 50 éves Waltz a képviselőház fegyveres szolgálatokkal, hírszerzéssel és külügyekkel foglalkozó bizottságainak tagja volt. Felesége, Julia Nesheiwat belbiztonsági tanácsadó volt az első Trump-kormányzatban.

A Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) vezetője pedig Lee Zeldin New York-i képviselő lesz. Trump, aki korábbi ciklusa alatt több mint 100 környezetvédelmi szabály visszavonását felügyelte, úgy fogalmazott, hogy Zeldin „az »Amerika az első« politikájának igazi harcosa”, és hogy „biztosítani fogja a tisztességes és gyors deregulációs döntéseket, amiket úgy fognak meghozni, hogy az amerikai vállalkozások erejét felszabadítsák, ugyanakkor a legmagasabb környezetvédelmi normákat is fenntartják”.

photo_camera Lee Zeldin Fotó: BRENDAN SMIALOWSKI/AFP

„Visszaállítjuk az USA energiaipari dominanciáját, újjáélesztjük az autóiparunkat és az USA-t a mesterséges intelligencia globális vezetőjévé tesszük” – írta Zeldin az X-en.

Frissítés (7:37): A CNN szerint Trump a dél-dakotai kormányzó Kristi Noemet választotta belügyminiszterének. A határvédelemhez hasonlóan ez a pozíció is fontos, Trump egyik ígérete ugyanis az volt, hogy deportálják az illegális bevándorlókat. Az 52 éves Noem alá tartozik a vám- és határvédelemtől kezdve a bevándorlási és vámügyi végrehajtó hivatalon át a szövetségi katasztrófavédelmi ügynökségig és az amerikai titkosszolgálatokig minden. A minisztériumban óriási zűrzavar volt a legutóbbi Trump-korszakban. Akkor négy év alatt öt különböző vezetője volt, akik közül csak kettőt hagyott jóvá a szenátus.

photo_camera Kristi Noem Fotó: JIM WATSON/AFP

Noem korábban Trump alelnöki jelöltlistáján szerepelt, bár a könyvének megjelenése körüli negatív visszhangok után megváltozott a viszonya Trumppal. A kormányzó többek között arról is ír, hogy egyszer megölte 14 hónapos drótszőrű pointerét, Cricketet, amikor az nem mutatta az ideális vadászkutya jeleit.