Beköltöztek az első bérlők a Fővárosi Lakásügynökséghez

hirdetés
november 13., 10:13
ad

Pálykezdő BKV-dolgozó, kisgyermekes egyedülálló anyuka, gyermekotthoni gyermekfelügyelő, és intézményből kiköltöző idősebb pár – mi a közös bennük? Többek közt ők azok, akik már bérlőként élnek a Fővárosi Lakásügynökség által kezelt ingatlanokban, de további kisgyermekes szülő, illetve nővérként, valamint takarítóként közszolgáltatásban dolgozó bérlő költözése, és szerződéskötése is folyamatban van.

A Fővárosi Önkormányzat bővíteni szeretné a biztonságosan és megfizethetően bérbevehető lakások számát, ezért indította el idén a Lakásügynökség kezdeményezését. Az indítás folyamatát lassító COVID lezárások, és az ukrajnai háború kitörése után létrejött Lakásügynökség vezetésére Kovács Vera, az Utcáról Lakásba! Egyesület alapító-társelnöke vállalkozott. Az új szervezet első feladata a Fővárosi Lakhatási stratégiában rögzített koncepcióhoz kapcsolódó működési elveket rögzítése, és tesztelése, utóbbi még tart. Közben tavasszal a bérbeadók, majd nyáron a bérlők számára hirdették meg a jelentkezési felületeiket.

A bérbeadók itt, a bérlők pedig itt tudnak jelentkezni a programba, amelynek jelenleg is még kísérleti szakasza zajlik. Az új szervezeti egység a működés fejlesztésével párhuzamosan kezdte meg első feladatait, a legfőbb eredménynek az első szerződések megkötésén túl a szervezet felállítását, folyamatok kidolgozását, és kipróbálását, valamint fejlesztését tekintik.

photo_camera Mészáros Márton Fotó: Énbudapestem

Kik a bérbeadók?

A Lakásügynökség jelenleg lakható állapotú, 20 és 100 négyzetméter közti ingatlanokat vár, de később szélesítik a kezelhető ingatlanok körét. A jelenlegi ajánlat azoknak előnyös, akik bármilyen okból nem tudnak foglalkozni a bérbeadással járó feladatokkal, akár mert másik településen, vagy külföldön élnek, vagy lakást örököltek, és nem fér bele az életükbe az ügyintézés.

A Lakásügynökség házkezelési tevékenységének értékével csökkentett díjon, jelenleg 15%-kal csökkentett áron veszi bére az ingatlanokat, ez az eddig csatlakozott tulajdonosok elmondása szerint a leginkább a fizetési garancia miatt vonzó ajánlat: sem a lakás üresen állása, sem a bérlők fizetésének késedelme nem jelent a tulajdonosnak kockázatot. A lakbérfizetés a lakás birtokbavételétől kezdődően, és esetleges bérlőcsere idején is garantált.

A Lakásügynökség emellett lebonyolítja a lakás bérbeadását és a bérlővel való szerződéskötést, átvállalja a bérleményellenőrzés és a közműfizetések ellenőrzését, valamint levonja és befizeti az adóelőleget a bérbeadásból származó jövedelmek után.

Emellett a lakás állagmegóvására, jó karbantartására vonatkozó bérlői kötelezettségek teljesülését is Lakásügynökség felügyeli a bérlő felé. Ha a bérlők esetlegesen ezeket nem teljesítik, úgy a garanciavállalás keretében ezeket a kezelő teljesíti, vagy érvényesíti. Mindez nem vonatkozik a rendeltetésszerű használattal együtt járó elhasználódásra.

photo_camera Mészáros Márton Fotó: Énbudapestem

Kiket vár a Lakásügynökség bérlőknek?

A Lakásügynökségben a piaci 30%-kal olcsóbban tud lakást bérelni az, aki megfelel a feltételeknek. A lakbérkedvezmény felét, 15%-ot a Fővárosi Önkormányzat lakbértámogatásként biztosítja.

Épp ezért, budapesti kötődésű, itt élő, vagy dolgozó emberek jelentkezhetnek, olyanok, akiknek van ugyan rendszeres bevételük, de abból nehézséget okoz egy piaci albérlet megfizetése a fővárosban. Különösen, de nem kizárólag várjuk a Fővárosban, vagy a Fővárosért munkát végzőket, és a kisgyermeket nevelőket is.

A bérlőket előzetes, és a weboldalon nyilvános szempontrendszer, háztartás létszám, és fizetőképesség alapján rangsorolnak egy adott lakásra. A jelentkezés a névjegyzékre való feliratkozáson történik. A kiválasztáskor a Lakásügynökség egy ingatlanban az egy főre jutó minimum 12 nm lakóteret garantál, a túlzsúfoltságból eredő állagromlás megelőzése érdekében, és a megfelelő lakáskörülmények biztosítására is, és csak olyanok jelentkezését veszi figyelembe egy lakásra, akik legalább a támogatott bérleti díj kétszeresét megkeresik.

photo_camera Mészáros Márton Fotó: Énbudapestem

Hogyan tovább? A Lakásügynökség jövője

A jelenlegi, magánszemélyeknek ajánlott ingatlankezelési és lakbértámogatási szolgáltatásokon túl a Lakásügynökség a bérlők felé később, ha ezt pályázati támogatási források lehetővé teszik, sávos lakbértámogatást is bevezet. A tulajdonosok felé eltérő műszaki tartalmú ajánlatokat, így különösen felújítandó lakások bevonásáról szóló ajánlatokat tervez készíteni, melyeket a Főváros a felújítás értékéért cserében hosszabb távra, olcsóbban bérelni.

A magántulajdonosoktól bevonható ingatlanok kezelésén túl a Lakásügynökségbe kerülhetnek olyan, jelenleg üresen álló ingatlanok is, amelyek 2029-ig funkcióváltó felújításon esnek át, így különösen, de nem kizárólag az AHA Budapest projekt keretében létrejövő integrált és fenntartható új lakóház.