Génszerkesztéssel lehet édesebb a paradicsom

étel
2024 november 14., 19:21

A Nature folyóiratban megjelent tanulmány szerint két gén törlésével a paradicsom glükóz- és fruktózszintje 30 százalékkal is magasabb lehet, mint a tömegtermelésben előállított paradicsomé.

A génmódosított paradicsom súlya nagyjából megegyezik a jelenleg kapható paradicsoméval, és a növények ugyanannyi gyümölcsöt teremnek, mint a jelenlegi fajták. Ezek az eredmények nemcsak a paradicsom világszintű javításában segíthetnek, hanem fontos előrelépést jelentenek annak megértésében is, hogy a gyümölcsök hogyan termelik és tárolják a cukrot, írják a szerzők.

Évente több mint 186 millió tonna paradicsomot termelnek világszerte, ami a gyümölcsöt a világ egyik legértékesebb kertészeti terményévé teszi. Más növényekhez hasonlóan a paradicsomot is az emberi preferenciákat tükröző tulajdonságok - mint például a gyümölcs mérete - szelektálásával háziasították. A termesztett paradicsom ma akár 100-szor nagyobb, mint vadon élő ősei. Csakhogy a nagy méretnek ára van: minél nagyobb a gyümölcs, annál alacsonyabb a cukortartalma, ezért sokszor vízízű a paradicsom.

Erre a problémára kereste a megoldást Jinzhe Zhang és munkatársai. Összehasonlították a termesztett paradicsomfajok genomját a sokkal édesebb vadon termő társaikkal. Az édes részeket két génben találták meg, amelyek mindegyike egy-egy olyan fehérjét kódol, amely a cukortermelésért felelős enzimeket bontja. A CRISPR-Cas9 génszerkesztési technológia segítségével a kutatók deaktiválták a két gént, és megállapították, hogy a növények sokkal édesebb gyümölcsöt hoztak, mint a többi.