Szijjártó: Magyarország a legbiztonságosabb helyszín Európában a kelet-nyugati együttműködés számára

gazdaság
november 26., 07:03

Magyarország a legbiztonságosabb helyszín Európában a kelet-nyugati együttműködés számára, ebből, a gazdasági semlegesség stratégiájából hazánk eddig is sokat profitált, és ezután is sokat fog profitálni – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Pekingben, a második Kínai Nemzetközi Ellátási Lánc Kiállítás (CISCE) megnyitóján.

Szijjártó az MTI izgalmas beszámolója szerint beszédében először is üdvözölte, hogy a két ország közötti hagyományos barátság a mai nehéz körülmények között is stabil tudott maradni.

Megköszönte, hogy Magyarország díszvendége lehet a rendezvénynek, aminek szerinte „időszerű” volt a megrendezése, mert „az ellátási láncok megszakadása, a geopolitikai feszültségek, illetve a megugró energiaköltségek óriási nehézségeket állítanak nemzetgazdaságaink elé”.

Arról is beszélt, hogy aggódik, amiért a világ ismét a blokkosodás felé halad, ami teljesen ellentétes a magyar nemzeti érdekekkel, és azzal folytatta, hogy a kormány ehelyett a konnektivitást erősítené.

„Abban bízunk, hogy Kelet és Nyugat a jövőben civilizáltan, a kölcsönös tisztelet és a kölcsönös előnyök alapján tud majd együttműködni. Ezt nevezzük a gazdasági semlegesség stratégiájának” – mondta Szijjártó, aki aztán arról beszélt, hogy miután „a távolság Budapest és Washington között 7335 kilométer, Budapest és Peking között pedig 7340 kilométer”, így „középen vagyunk, félúton vagyunk”.

Ezután kezdett a kínai gigaberuházásokról beszélni, például arról, hogy milyen akkugyárat épít Magyarországon a CATL, vagy hogy a BYD Magyarországon hozza össze első európai üzemét. Szerinte ezek „a legújabb technológiákat hozzák be, amelyek fejlesztik a nemzetgazdaságunkat, emelik a hozzáadott érték, a kutatás-fejlesztés, az innováció szintjét”, illetve „stabil munkahelyeket teremtenek, stabil jövőt kínálva családjainknak”.

Azzal összegezte mindezt végül, hogy „ezek a beruházások többnyire azért jönnek Magyarországra, mivel Magyarország a legbiztonságosabb helyszínt biztosítja Európában a kelet-nyugati együttműködés számára”, és hogy „mi lettünk a német és kínai befektetők első számú találkozási pontja Európában”, ami szerinte „jól mutatja azt, hogy a gazdasági semlegességi stratégiánk helyes”.