Milliós állami támogatás nyugdíjcélra? Siess, hogy ne maradj le!

hirdetés
2024 november 28., 08:52
ad

Akár 10 millió forinttal növelheti egy nyugdíjmegtakarítási számla lejárati egyenlegét, ha a megtakarító kihasználja a maximálisan elérhető állami támogatást. Persze nem egy összegben fogja megkapni ezt a summát, hanem apránként, feltéve, hogy ő is kiveszi a saját részét az öngondoskodási erőfeszítésből. A Bankmonitor szakértői összeszedték, hogy mit kell tenni a támogatásért.

Ki ne szeretné az olyan lehetőségeket, amikor nem neki kell befizetnie az államkasszába, hanem kivételesen ő kaphat onnan némi adóvisszatérítést? Pontosan erre kínálnak alkalmat az öngondoskodási célú megtakarítások – amelyeknél most egy fontos határidő közeledik.

Kiszámoltad már valaha, hogy mennyi SZJA-t fizetsz?

A kellemes alaphangulat megteremtéséhez érdemes kiszámolni, hogy egy év alatt mennyi személyi jövedelemadót fizetsz be az államnak. Tegyük fel, hogy pont a magyar mediánbért keresed, amely 2024. szeptemberben bruttó 519 500 forint volt. Ennek az SZJA-tartalma 15%, azaz havi 78 ezer forint – eltekintve az esetleges kedvezményektől. Vagyis egy év alatt már 935 ezer forint adóról beszélünk!

Még magasabb érték adódik, ha az átlagbérből indulunk ki. Idén januártól szeptemberig 633 500 forint volt a bruttó átlagkereset, amelyből ugyancsak 15% SZJA-t, azaz havi 95 ezer forintot kell befizetni az államkasszába. Egy év alatt ez bizony már 1,14 millió forintot jelent...

Segíts magadon, akkor az állam is megsegít!

Jó hír, hogy a befizetett személyi jövedelemadóból minden évben visszakapható egy bizonyos összeg, de maximum 280 ezer forint. A pénzt azonban nem „puszira” adják: azok vehetik igénybe az adóvisszatérítést, akik rendelkeznek valamilyen öngondoskodási célú megtakarítással.

Jelenleg az alábbiak az államilag támogatott megtakarítások:

  1. Egészségpénztár (max. 150 ezer Ft)

  2. Önkéntes nyugdíjpénztár (max. 150 ezer Ft)

  3. Nyugdíjbiztosítás (max. 130 ezer Ft)

  4. NYESZ (max. 100 ezer Ft)

Látható, hogy két alapvető öngondoskodási célt támogat pénzzel a magyar állam: egyrészt az egészségmegőrzést, másrészt a nyugdíjcélú előtakarékosságot.

Fontos, hogy a megtakarítási szerződések halmozásával a visszakapható összeg nem korlátlan: mindösszesen legfeljebb évi 280 ezer forint adóvisszatérítésben lehet részesülni. Aki például mind az egészségpénztárat, mind a nyugdíjbiztosítást „kimaxolja”, ő pont 280 ezer forint adót kaphat vissza. Ezen felül hiába fizetne be egy 3. típusú szerződésre is, arra már nem kapna támogatást.

Akár 10 millió forintot jelenthet az állami támogatás!

A visszakapható adó mértéke megegyezik az adott naptári évben teljesített öngondoskodási célú befizetések 20%-ával. Aki például szeretné zsebre tenni az önkéntes nyugdíjpénztári tagoknak járó maximális (évi 150 ezer forintos) adóvisszatérítést, neki ehhez évente 750 ezer forintot (havonta 62 500 forintot) kell félretennie a megtakarítási számláján.

Az állami támogatás önmagában is jelentős tétel, de az évek múlásával a befektetési hozamoknak köszönhetően még nagyobbra hízik. Aki például 25 éves korában elindít egy önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást, és minden évben elhozza a lehető legnagyobb összegű (150 ezer forintos) adóvisszatérítést, ő mai értéken (!) 97 millió forinttal mehet majd nyugdíjba. Ebből 33 millió forintot tesznek ki a saját befizetései, 53,5 millió forintot a reálhozamok, és további 10,6 millió forintot az állami támogatás és annak hozamai.

A számítások során 8%-os nominális hozamot és 3,5%-os inflációt feltételeztünk, amelyek együtt kb. 4,3%-os reálhozamot eredményeznek.

Persze akkor sincs okod szomorkodni, ha 35 évesen kezded a nyugdíj-előtakarékosságot. Ez esetben az önkéntes nyugdíjpénztári SZJA-visszatérítés kimaxolásával 6,5 millió forintnyi nyereségre tehetsz szert, miközben a saját befizetéseidből 24,1 millió forint, a reálhozamokból pedig 25,0 millió forint gyűlhet össze. Ezáltal nyugdíjas korodra egy igen csinos, 55,7 millió forintos megtakarítással rendelkezel majd.

Ezek a végösszegek természetesen mai értéken értendők, azaz inflációval már korrigálva vannak.

Siess, hogy ne maradj le az idei támogatásról!

Az öngondoskodási célú adóvisszatérítés kapcsán az idő most kritikus tényező: a 2025-ben kiutalt támogatásokat a 2024-ben teljesített befizetések alapján határozzák meg. Ez azt jelenti, hogy ha jövőre szeretnél utalást kapni a NAV-tól, akkor még idén be kell fizetned a megtakarítási számládra a kívánt összeget.

Az év végének közeledtével tehát egyre sürgetőbbé válik a kérdés. Az sem okoz feltétlenül problémát, ha eddig elhanyagoltad a kérdést, és ebben az évben még egyáltalán nem is takarítottál meg pénzt. Ilyenkor megteheted, hogy novemberben vagy decemberben teljesítesz egy nagyobb összegű befizetést, és ezzel szerzel jogosultságot a támogatásra. Ha viszont lecsúszol az év végi határidőről, és csak 2025-ben fizetsz be, akkor elveszítesz egy évet, és legkorábban csak 2026-ban kaphatsz támogatást!

Jó hír, hogy az adóvisszatérítés azok számára is elérhető, akik még egyáltalán nem is rendelkeznek öngondoskodási célú szerződéssel. Ha te is közéjük tartozol, akkor számodra az a megoldás, hogy még idén elindítasz egy egészségpénztári vagy egy nyugdíjcélú megtakarítást, és befizetsz a számládra egy tetszőleges összeget. Ezt követően nincs más dolgod, mint várni az idei befizetéseid 20%-ával megegyező összegű utalást, amely az adóbevallás benyújtását követően fog megérkezni a számládra.