A szövetségi fegyver- és adóügyekben hozott ítéletekre vonatkozik az elnöki kegyelem, amit egy vasárnap kiadott közleményben jelentett be a Fehér Ház. A döntés fordulatot jelent, hiszen az elnök korábban többször is kijelentette: nem él azzal jogkörével, hogy kegyelmet adjon fiának vagy enyhítse büntetését, írja a Guardian.
Hunter Biden ügyében a tervek szerint december 12-én született volna ítélet a szövetségi fegyverrel kapcsolatos vádak miatt, majd 16-án az adóügyekben is. Az már júniusban eldőlt, hogy a fegyvervásárlás ügyében bűnös, majd szeptemberben az adóügyi bűnösségéről is döntés született.
Előbbi eljárásban azzal vádolták, hogy 2018 októberében egy revolver vásárlásához szükséges űrlap kitöltésekor valótlanul állította, hogy nem drogfüggő és nem használ kábítószert, majd igaznak nyilvánította ezt az állítást. A harmadik vádpont szerint ezután 11 napig illegálisan birtokolta a fegyvert, mielőtt sógornője és akkori szeretője, Hallie Biden pánikszerűen egy kukába dobta. Szeptemberben Los Angelesben kilenc szövetségi adóvádban vallotta magát bűnösnek egy úgynevezett „nyílt” vádalkuban.
Az adóügyekben akár 17 évet, a fegyverrel kapcsolatos vádak miatt akár 25 évet is kiszabhattak volna rá, bár a szövetségi büntetési irányelvek várhatóan jóval kevesebb időt írnak elő, és lehetséges, hogy az elnök fia teljesen elkerülte volna a börtönbüntetést, írja a Guardian.
A most kiadott nyilatkozatban Joe Biden úgy fogalmazott: sokáig fenntartotta, hogy „nem fog beleszólni az igazságügyi minisztérium döntéseibe”, és hogy a szavát megtartotta még akkor is, amikor „végignéztem, hogy a fiamat szelektíven és igazságtalanul üldözik”. De az érvelése szerint „egyértelmű, hogy Hunterrel másként bántak”, hozzátéve, hogy az ügyben a vádak „csak azután merültek fel, hogy több politikai ellenfelem a kongresszusban felbujtotta őket, hogy támadjanak engem és ellenezzék a megválasztásomat”.
A kegyelem kiterjed minden „az Egyesült Államok elleni bűncselekményre, amelyet a 2014. január 1. és 2024. december 1. közötti időszakban követett el vagy követhetett el, illetve amelyben részt vett, beleértve, de nem kizárólagosan minden olyan bűncselekményt, amely ellen vádat emeltek vagy vádat emeltek”, olvasható a közleményben. „Nincs olyan értelmes ember, aki megnézi Hunter ügyeinek tényállását, aki más következtetésre juthat, mint hogy Huntert csak azért emelték ki, mert a fiam - és ez helytelen” - mondta.
A megválasztott elnök, Donald Trump felháborodva reagált az elnöki kegyelemre, a közösségi oldalán azt írta: „Micsoda visszaélés és igazságtalanság!” Egy nappal korábban azonban Trump felidézte: korábban ő maga is élt a kegyelmi jogkörrel, hogy eltörölje a hozzá közel állók elítélését. Az újra megválasztott elnök a hivatalban töltött utolsó heteiben kegyelmet adott Charles Kushnernek, veje, Jared Kushner apjának, valamint több olyan szövetségesének, akit Robert Mueller különleges ügyész oroszországi nyomozása során ítéltek el. Szombaton Trump bejelentette, hogy az idősebb Kushnert tervezi kinevezni az Egyesült Államok franciaországi nagykövetének.