„Az a benyomásom, hogy az egész év tele van olyan fideszes próbálkozásokkal, illetve kommunikációs kísérletekkel, amelyek nem nagyon válnak be, és az »akkor még jó ötletnek tűnt« kategóriába tartoznak” – mondta Lakner Zoltán politológus, a Jelen szerkesztője Menczer Tamás keddi akciójáról.
Menczer egy pécsi gyermekotthon előtt 20 percig provokálta Magyar Pétert, folyamatosan kicsinek nevezte, számon kérte, hazugozta, a szavába vágott, többször emeltebb hangon vitatkoztak egymással.
Lakner szerint annyi lehetett a cél, hogy a bizonyos szituációkban heves, indulatos természetűnek ismert Magyart kihozzák a sodrából, hiszen tudható róla, hogy időnként kontrollálatlan mondatokat mond, és kerülhet olyan helyzetbe, ahol esetleg eljár a szája vagy a keze (Magyar érezte, hogy erre megy ki a játék, mondta is Menczernek, hogy nem fogja megütni), ehhez képest kedden Menczer volt az agresszívabb.
„A feladat, amiért odament, nem teljesült, semmi olyan nem történt, ami Magyart olyan színben tüntetné fel, hogy nem tud uralkodni az indulatain. Nem jött ki a sodrából, nem káromkodott, semmi olyat nem hallottunk tőle, mint a hangfelvételeken, inkább csak olyanokat mondott, amitől Menczer nevetséges lehet.”
Az teljesen más kategória, ha valaki hatalmi pozícióból elkezdi leoltani egy ellenzéki párt vezetőjét, mint amikor valaki időnként kijön a sodrából, és felmerülhet az a kérdés is, hogy egy volt államtitkár, egy kommunikációs igazgató tényleg ezért kapja-e a fizetését.
A kísérlet „iszonyú direkt” volt, és Lakner szerint annyiból le is leplezte magát a Fidesz, hogy milyen mértékben keresi a lehetőséget arra, hogy valamivel fogást találjanak Magyaron.
Konkrétan ilyen még nem fordult elő a magyar politikában, de azért 2014-ben a Bajnai-kampányt provokálták azzal, hogy egy kampányeseményre odaküldtek egy bohócot, aki próbálta zaklatni Bajnai Gordont. Egy újságíró követte a jelmezest, aki a végén rátámadt – emlékeztetett Lakner. Bayer Zsolt írásai után pedig abban sem biztos, hogy ez verbális szintlépés lenne.
A kormányoldal és köreinek narratívája szerint Menczer helyesen és ügyesen járt el: „szembesítette” és „helyretette” Magyart. Kocsis Máté frakcióvezető szerint csak annyi történt, hogy Menczer „válaszolt Magyar több hónapos provokációira, hazugságaira és sértegetéseire”. Gulyás Gergely miniszter pedig a Telexnek arról beszélt, a Tisza Párt megjelenésével újfajta verbális durvaság jelent meg a közéletben, és Magyarhoz képest Menczer úgy viselkedett, ahogy 60 felett az akadémián szokás.
A keddi eseményeket Magyar Péter élőben közvetítette a Facebookon – nem csak onnantól, hogy Menczer is megérkezett, hanem onnantól, hogy ő a helyszínre ért, és az intézményből kijött hozzá Fülöp Attila államtitkár.
Menczer egy-két perccel később érkezett, messziről kiabálva felhívva magára a figyelmet. Ő rövid videókat osztott meg követőivel, amelyeken döntő részben az látszik, hogy kioktatja Magyart. Szerdán a Facebookon agresszív pszichopatázással folytatta, és folytatást ígért.
Lakner szerint biztos vannak fideszesek, akik örülnek, hogy valaki vette a bátorságot és jól megmondta Magyarnak, de ez ebben a helyzetben kevés. Arra kéne törekedniük, hogy visszaszerezzék azokat a szavazókat, akik átcsábultak Magyar pártjához, vagy hogy elbizonytalanítsák azokat, akik gondolkodnak rajta.
„Erre nem volt alkalmas ez az akció. Most olyan dinamika zajlik, amiben a Tisza új támogatókat szerez és teret nyer a közéletben. Minden olyan esemény, ami Magyar Péter és a Tisza nevét még több emberrel megismerteti, és nem egyértelműen negatív, nekik kifejezetten jó, hiszen úgy kerülnek be a köztudatba, hogy van alternatíva.”
Lakner szerint valójában ez az, ami alapvetően elhibázott a Fidesz kommunikációjában: „Ők beszélnek állandóan Magyar Péterről. Nyilván egy ponton eljutottak oda, hogy nem tudnak nem beszélni róla, de szinte már reklámozzák őt.”
A Fidesz a gyermekvédelem ügyét is próbálhatja visszaszerezni Magyartól, és úgy keretezni az egészet, hogy ő fel akarja használni a gyerekeket, de Lakner szerint erősen kérdéses, hogy „a kegyelmi botrány évében egy ordítozó kommunikációs igazgatóval meg lehet-e ezt tenni.”
Számtalan ügye volt Magyarnak, aminek az eddigi tapasztalatok szerint működniük kellett volna, és meg kellett volna roppantaniuk Magyar karrierjét, csakhogy nem ez történik, sőt tart a felívelés.
„Az alapelégedetlenség összekapcsolódott egy rossz gazdasági és morális közérzettel. A kegyelmi botrány következtében jött létre az a kapcsolat, ami Magyar Péter személyében mint politikusban kifejeződik. Innentől kezdve semmi nem úgy történik, ahogy szokott, a választók teljesen más fénytörésben látják a dolgokat. A kormánypropaganda pedig sokat tesz azért, hogy még többen és állandóan odafigyeljenek Magyar Péterre.”
A Magyarról kiszivárgott hangfelvételek miatt Orbán Viktor miniszterelnök másfél hete a Kossuth Rádióban panaszkodott az eldurvuló közbeszédre, és arról beszélt, „bizonyos ellenzéki szereplők durva megnyilatkozásai erőszakhoz is vezethetnek, amit jó lenne elkerülni”.
Lakner erre azt mondta, „az olyan politikai rendszereknek, mint a miénk is, gyakori módszere, hogy azzal vádolják meg az ellenfelelet, amit ők maguk csinálnak.” Azt nem jósolná meg, hogy valóban eljutunk-e a fizikai agresszióig, de „minden ilyen szituáció alkalmas arra, hogy még inkább elszabaduljanak az indulatok. Ez feltekeri a verbális erőszakspirált, és mindenki téved, aki azt gondolja, hogy ha ezt elindítja, utána képes lesz kontrollálni is.”
A dolog logikája, hogy minél inkább növekszik a politikai tét, annál inkább nő a feszültség is. „Hogy ez ugyanilyen vagy másmilyen jelenetekben fog kiéleződni, azt nem tudom megmondani, de nyugodtabb nem lesz a közélet.” Lakner szerint itt is a gazdaság a kulcskérdés: amíg nem javul az általános közérzet, addig ez a kiélezett verseny fennmarad.
„Ameddig a kormány nem érzi, hogy tud adni valamit az embereknek, amitől jobban érzik magukat a bőrükben, addig kénytelen legyártani a személyiségrombolásra kitalált kampányokat. Egyszerűen nincs más eszköze, ezért akkor is használni fogja, ha nem működnek vagy visszaütnek.”