Ma újabb lépéssel közelebb kerül a német kormány ahhoz, hogy formálisan is megbukjon

külföld
december 11., 07:50

Olaf Scholz német kancellár szerdán benyújtja a német parlamentben, a Bundestagban a bizalmi szavazás lebonyolítása iránti indítványát, ami ahhoz kell, hogy új szövetségi választásokat tarthassanak az országban a jövő év elején, írja a Reuters. A kancellár azután kényszerült az önmaga és a kormánya elleni bizalmatlansági indítvány benyújtására, hogy koalíciója novemberben összeomlott.

A politikai döntéshozatal nagyrészt megtorpant, mióta Scholz kisebbségi kormányzásra kényszerült azután, hogy a szociáldemokraták (SPD) és zöldek mellől a neoliberális szabad demokraták (FDP) kiváltak. Németország politikai rendszere nem teszi lehetővé a kormányfő számára, hogy egyszerűen új választásokat írjon ki, először bizalmi szavazáson kell a parlamentnek döntenie a kormány sorsáról.

photo_camera Olaf Scholz német kancellár - hétfőn bukhat meg formálisan is
Fotó: Odd Andersen/AFP

A kormányszóvivő azt mondta a Reutersnek, hogy Scholz szerdán írásban fogja benyújtani az indítványt, amiről várhatóan december 16-án, hétfőn fognak szavazni. Ha ott a papírformának megfelelően elbukik, kérnie kell az elnököt a parlament feloszlatására, ami új választásokhoz vezet. Ezt a kormány és az ellenzék megállapodásának értelmében február 23-án tartják majd.

A Reuters megjegyzi: a berlini szavazásra mindössze tíz nappal azután kerül sor, hogy Michel Barnier volt francia miniszterelnök elveszítette a bizalmi szavazást, ami rávilágít a szokatlan mértékű politikai instabilitásra, amely Európa mindkét legnagyobb hatalmát sújtja.

Jelenleg az ellenzéki konzervatívok a győzelem legnagyobb esélyesei, egy hétfőn közzétett közvélemény-kutatás szerint 31 százalékuk lehet. Őket követi a szélsőjobboldali AfD 18 százalékkal, Scholz SPD-je 17 százalékkal és a Zöldek 13 százalékkal. Az FDP és az újonnan megalakult SWB (Sahra Wagenknecht Szövetség) épp az 5 százalékos küszöb alatt van.

Elemzők szerint azonban a közvélemény-kutatások gyorsan változhatnak, a szavazók kevésbé lojálisak a pártokhoz, mint korábban, és emlékeztetnek a 2021-es választási kampányra, amikor a konzervatívok néhány hónapon belül bukták el a zsebben hitt választási győzelmet.