Orbán: Az mégsem járja, hogy Budapest az uniós fejlettség 158 százalékán áll

belföld
2024 december 16., 12:51

Soltvadkerten adott át elkerülő utat Orbán Viktor, és ha már elment a magyar vidékre, akkor társadalom-, sőt, nemzetpolitikai fejtegetésbe is mélyedt vidékről, fejlődésről, belső emigrációról, elnéptelenedésről.

Jó helyen beszélt erről, a népszámlálási adatok szerint Soltvadkert népessége 2022-ben már csak alig több mint hétezer volt (7022), ami nagyjából tíz százalékkal kevesebb a 2001-esnél, és 4 százalékkal alacsonyabb, mint 2011-ben volt. (Mindkét időtávon nagyobb volt a település népességcsökkenése, mint az országos.)

Orbán szerint az a baj, hogy

„a világ legtöbb helyén a fejlődés azt jelenti, azt is jelenti, hogy a vidéki emberek elhagyják szülőhelyüket, és városokba költöznek”.

Ez Magyarországon is megtörtént, „számos vidéki térség egyre inkább elnéptelenedett”, az országban egyre több belső zárvány kezdett kialakulni.

A Fidesz azt találta ki, hogy véget vet ennek, ami nemes, szép ötlet. A hogyanjáról ezt mondta Orbán:

„Mi azt akartuk, hogy Magyarország úgy fejlődjön, hogy az ország egyes részei ne a másik rovására gyarapodjanak, ne egymástól szívják el az erőforrásokat”.

Majd, csak mintegy érdekességképpen, megemlítette, hogy mi a helyzet a fővárossal és a vidékkel, amit ezúttal úgy értett, hogy minden, ami nem a főváros. Ez a helyzet:

„Az mégsem járja, hogy Budapest fejlettsége az uniós átlag 158 százalékán áll, az összes többi meg átlag alatti.”

No, mi következik ebből? Az semmiképp nem következhet, hogy esetleg Budapesttől elvesznek, nem? Hacsak úgy nem értjük, hogy a főváros az a bizonyos egyes rész, ami eddig mások rovására gyarapodott. Mert akkor a 158 százalékból miért is ne vehetnénk el néhány tízmilliárdot?

Hogy mennyit, azt épp hétfőn mutatta be Karácsony Gergely egyetlen idővonalas görbével, ami nagyon látványos teszi, hogyan vonja el folyamatosan az állam nemcsak az állami forrásokat a fővárostól, hanem hogyan tette mostanra nettó befizetővé Budapestet a magyar költségvetésbe.

De természetesen Orbán Viktor nem erre gondolt, hanem arra, amire mindig is gondol: erős vidéket kell építeni. Mert ha erős a vidék, ha nincs elvándorlás és elnéptelenedés, akkor erős lesz Magyarország is. Hogy a szavai mennyire igazak és fontosak, megmutatjuk, hogyan csökkent vagy nőtt a népesség az ország egyes részein 2011 és 2022 között, a NER vidékfejlődésben gazdag tizenegy évében:

link Forrás