Az inflációkövető adóemeléssel feljebb tolja az árakat a kormány az MNB szerint

gazdaság
december 19., 11:54

Elkészült a Magyar Nemzeti Bank a három havonta megjelenő Inflációs jelentésének idei utolsó kiadványa, ami egyben az utolsó olyan is, amit még Matolcsy György elnöksége alatt adtak ki. A hvg.hu szemléje szerint az MNB ebben azzal magyarázza azt, hogy miért romlott nagyot az inflációs előrejelzés az elmúlt három hónapban, hogy a forint gyengülése már meglátszik a fogyasztói árakon is, az élelmiszerek alapanyagai drágulnak, a jövedéki adó 2025 januárjától érvényes emelése pedig még tovább fogja növelni az árakat.

Az elemzés szerint az infláció 2025 januárjában már 4 százalék fölött lehet, az első negyedévben kezd majd újra lassulni, az új év nagy részében 3 és 4 százalék között áll majd.

A jelentésben a kormány inflációkövető adóemeléséről is írnak, miszerint 2025-től minden évben az előző év júliusi inflációjával emelkedik a regisztrációs adó, a gépjárműadó, az átírási illeték, valamint az üzemanyagok és az alkoholtermékek jövedéki adója. 2025 elején a dohánytermékek jövedéki adója 8 százalékkal nő meg, a cégautóadó pedig 20 százalékkal, ezekre majd 2026-tól lesz érvényes az inflációkövető éves adóemelés.

Az MNB szerint ez a 2025-ös inflációt 0,3 százalékponttal dobja meg, 2026-tól kezdve pedig minden évben 0,1-0,2 százalékponttal lesz nagyobb az infláció.

Arról is írnak a 2025-ről szóló prognózisban, hogy

  • az infláció legjobb esetben 3,3 százalékos lehet, a legrosszabb esetben pedig 4,1 százalékos,
  • a GDP legfeljebb 3,6 százalékkal nőhet, a legrosszabb esetben pedig csak 2,6-tal,
  • az átlagkereset minimum 8,6, de akár 9,6 százalékkal is emelkedhet,
  • a foglalkoztatottság a legrosszabb esetben 0,3 százalékkal csökkenhet, a legjobb forgatókönyv szerint 0,1 százalékkal nőhet.