Tovább mélyül a politikai krízis Dél-Koreában: most a megbízott elnök, Han Dokszu elleni alkotmányos vádemelési eljárást szavazták meg a képviselők.
Két hete Jun Szogjolt függesztették fel hivatalából, miután december elején megpróbált hadiállapotot bevezetni, de a tiltakozások hatására visszavonta.
A két ügy összefügg: Szogjolt a parlament döntése után az Alkotmánybíróság foszthatja meg végleg a hivatalától.
A szabályok szerint a 9 fős testületből hat bírónak kell igennel szavaznia erre. A probléma az, hogy három bíró korábban nyugdíjba ment, a megbízott elnök, Han Dokszu viszont nem nevezett ki senkit a megüresedett helyekre.
Az új embereket az ellenzéki többségű parlament jelöltjeiből kellett volna kiválasztania csütörtökig, miután Jun Szogjol ügyében várhatóan pénteken döntenek. A megbízott elnök azzal érvelt, tisztsége nem hatalmazza fel az ilyen fontos kinevezésekre, ezért követelte, hogy az ellenzék egyezzen meg a kormányzó Népi Erők Pártjával.
Az ellenzék ezt úgy értékelte, hogy Han Dokszu megtagadta a Szogjol elleni vádemelési eljárás befejezésére irányuló követeléseket. Ha ugyanis egy bíró is Szogjol mellett szavaz, hivatalban marad.
Az előző államfő elmozdításához minimum 200 szavazat kellett (vagyis a kormánypártból is szükség volt átállókra), most viszont a házelnök bejelentette, elég 151 voks is.
Végül 192 képviselő szavazott Han Dokszu ellen. A parlamentben káosz volt, a kormányzópárt tagjai tiltakoztak amiatt, hogy 151 szavazat is elég, majd a voksolás után a terem közepére gyűlve azt skandálták, hogy a szavazás érvénytelen, és visszaéltek a hatalommal. Legtöbbjük bojkottálta a szavazást, és a házelnök lemondását követelték.
Han helyét a pénzügyminiszter veszi át az ügyvezető elnöki poszton.
(BBC, MTI)