Néhány nap huzavona után végre kiadták az Egyesült Államoknak azt a dél-koreai férfit, akit azzal vádolnak, hogy felelős a kriptopénz-válságért, amely 40 milliárd dollárba került a befektetőknek. Átszámítva ez nagyjából 15 900 milliárd forintnak felel meg – tavaly ennyi volt a teljes magyar gazdaság két és félhavi teljesítményének értéke.
Do Kwon volt a Terraform főnöke, amely két kriptopénzt, a TerraUSD-t és Luna elnevezésű működtette. Mindkettő piaca 2022-ben omlott össze, ami szélesebb körű eladási hullámot indított el a kriptopiacon. Az USA szerint ő volt a felelős az érmék bukásáért, azzal vádolva őt, hogy „egy több milliárd dolláros kriptoeszköz-értékpapírcsalás megszervezésével” – írja a BBC.
Kwon a letartóztatási parancs kiadása után elmenekült Dél-Koreából, végül Montenegróban kötött ki, ahonnan hosszas jogi csatározást követően most kiadták. Korábban egy montenegrói bíróság bűnösnek találta okirat-hamisításban, miután letartóztatták, amikor 2023 márciusában megpróbált felszállni egy Dubajba tartó repülőgépre.
Nem volt azonban világos, hogy az Egyesült Államokban büntetőeljárás indul-e ellene, mivel Montenegrónak nincs kiadatási egyezménye az Egyesült Államokkal vagy Dél-Koreával, amely szintén a kiadatását kérte. Azzal, hogy Kwon végül az Egyesült Államokba kerül, egy több mint 18 hónapig tartó jogi eljárás ért véget.
A montenegrói igazságügyi minisztérium december elején hagyta jóvá a kiadatást. Azt állították, hogy Do Kwon is beleegyezett ebbe.
Kwon cége, a Terraform Labs 2021-ben vált széles körben ismertté, amikor a Luna és a TerraUSD nevű érméik népszerűsége robbanásszerűen megnőtt; a Luna rajongói „lunatics” néven váltak ismertté, Kwont pedig „királyukként” emlegették. Ám annak ellenére, hogy hatalmas mennyiségű pénz ömlött az érmékbe, 2022. május 9-én a Terraform Labs katasztrofálisan összeomlott, 48 óra alatt értékének több mint 99 százalékát elvesztette. A cég végül 2024 januárjában csődöt jelentett az Egyesült Államokban.
A befektetők igyekeztek kivonni a pénzüket más kriptovalutákból, attól tartva, hogy velük is hasonló történhet, ami az egész szektorban jelentős értékcsökkenést eredményezett. A Bitcoin is az érintett eszközök között volt, azonban azóta jelentősen nőtt az értéke, és decemberben rövid ideig több mint 100 000 dolláron állt érménként.