Grönland miniszterelnöke nyugalomra int Trump megjegyzései után

külföld
január 09., 17:13

Grönland miniszterelnöke egységre szólított fel, és arra buzdította a polgárokat, hogy ne essenek pánikba, miután az USA és Dánia geopolitikai üzengetésbe keveredett, mivel Donald Trump bejelentette az igényét a terület ellenőrzése felett.

Múte Egede azt mondta, megérti, hogy az emberek aggódhatnak, miután a leendő amerikai elnök nem zárta ki, hogy katonai és gazdasági erőt alkalmazzon a Grönland feletti ellenőrzés megszerzése érdekében, de felszólította a polgártársait, hogy „tegyék félre a nézeteltéréseket, és fogjanak össze”.

photo_camera Fotó: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix via AFP

A kormány szerda este közleményt adott ki, amiben felhívta a figyelmet Grönland önrendelkezési jogára, és hozzátette, hogy „várakozással tekint a kapcsolatfelvétel elé” a Trump-kormányzattal.

Az államiságért és külügyekért felelős miniszter, Vivian Motzfeldt által kiadott nyilatkozat szerint a kormány elismerte Grönland „meghatározó és fontos szerepét az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekei szempontjából”, ezért is van ott amerikai katonai bázis.

„Grönland várakozással tekint a következő amerikai kormányzattal és más NATO-szövetségesekkel való együttműködés elé, hogy biztosítsák a biztonságot és a stabilitást az északi-sarkvidéki régióban” – írták. (Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő azt mondta, Oroszország szükségesnek tartja a békét és a stabilitást az Északi-sarkvidéken, mert nemzeti és stratégiai érdekeinek egyik területét látja benne, ennek érdekében Moszkva kész együttműködni minden állammal.)

A keddi sajtótájékoztatóján Trump nem zárta ki, hogy katonai erőt alkalmazzon Grönland és a Panama-csatorna átvételére, és azt is felvetette, hogy „gazdasági erőt” kíván alkalmazni annak érdekében, hogy Kanada az USA részévé váljon, ami világszerte vitát váltott ki.

Grönland egykori dán gyarmat, és továbbra is Dánia része, ami a kül- és biztonságpolitikáját irányítja. Trump közbelépése előtt Grönlandon egyre nagyobb lendületet vett a Dániától való függetlenséget támogató mozgalom. A függetlenséget támogató Egede újévi beszédében amellett érvelt, hogy a szigetnek ki kell szabadulnia „a gyarmatosítás béklyóiból”, hogy maga alakítsa jövőjét, és azt mondta, a közelgő választások után „jelentős lépéseket” kell tenni „Grönland független államként való működési kereteinek megteremtése” felé.

Ahhoz, hogy független állammá váljon, a Dániával kötött 2009-es megállapodás szerint sikeres népszavazást kell tartani Grönlandon. A Dániától való függetlenség elnyerése érdekében a grönlandi kormány a közleménye szerint „nyitott a legközelebbi szomszédainkkal való fokozott és konstruktív együttműködésre”. A kormány hozzátette, hogy Grönland várakozással tekint az üzleti együttműködés lehetőségeinek megvitatására az Egyesült Államokkal.

Egede Koppenhágában járt, miután szerdán találkozott a dán királlyal. A héten részt vesz a Dánia, Grönland és a Feröer-szigetek közötti kül-, biztonság- és védelempolitikai kapcsolattartó bizottság ülésén és az éves újévi fogadáson. „Megértem, ha a polgárok aggódnak, de fontos, hogy összefogjunk, és hogy félretegyünk minden belső nézeteltérést, és folytassuk a közös munkát” – mondta a Sermitsiaq grönlandi újságnak. Azt mondta: „Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy vannak nemzetközi együttműködési kapcsolataink és megállapodásaink, amikre támaszkodnunk kell, és amiket tovább kell fejlesztenünk, nagymértékben az Egyesült Államokkal is. Szövetségesek vagyunk, és ez a kiindulópontunk.”

Grönlandon a következő hónapokban, legkésőbb április 6-ig kell választásokat tartani. Ennek és a tágabb nemzetközi kontextusnak a fényében Egede egységre szólított fel: „Még ha szeretnénk is megmutatni a pártok közötti különbségeket, azt szeretném kérni, hogy álljunk össze az országunkért és a jövőnkért, és ne essünk pánikba a kialakult helyzet miatt.”

Dániában Mette Frederiksen miniszterelnök szerda este közölte, hogy találkozott Egede-vel, és telefonon beszélt több európai vezetővel. „Biztosak lehetnek benne, hogy mi mint kormány mindent megteszünk Dánia – és a Nemzetközösség – érdekeinek védelmében” – közölte, hozzátéve, az USA Dánia legszorosabb szövetségese. Az észak-atlanti térség növekvő jelentősége az „egyre viharosabbnak nevezett világban” azt jelenti, hogy több együttműködésre van szükség a szövetségesek között, beleértve a NATO-t is – mondta.

Frederiksen állítólag estére összehívta a pártvezetőket egy megbeszélésre, hogy megvitassák a helyzetet. Külügyminisztere, Lars Løkke Rasmussen kijelentette, hogy szerinte Dániának meg kell várnia, amíg Trump hivatalba lép, hogy a Grönlanddal kapcsolatos megjegyzései miatt cselekedjen.