Oroszország figyeli a helyzetet, miután Trump bejelentette igényét Kanadára és Grönlandra

külföld
január 09., 15:16

Oroszország szükségesnek tartja a békét és a stabilitást az Északi-sarkvidéken, mert nemzeti és stratégiai érdekeinek egyik területét látja benne, ennek érdekében Moszkva kész együttműködni minden állammal – közölte Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő a sajtótájékoztatóján a TASZSZ orosz hírügynökség kérdésére.

„Az Északi-sarkvidék nemzeti érdekeink, stratégiai érdekeink övezetét képezi. Jelen vagyunk az északi-sarkvidéki övezetben, és továbbra is jelen leszünk ott” – kommentálta a szóvivő Donald Trump megválasztott amerikai elnök Kanadára és Grönlandra vonatkozó kijelentéseit.

Peszkov azt mondta, Washington szerint figyelembe kell venni a grönlandiak véleményét ahhoz, hogy Grönland az USA-hoz tartozzon, de ebben az esetben a Nyugatnak tiszteletben kell tartania a Donyec-medence és a „Luhanszki Népköztársaság” lakóinak véleményét is, akik az Oroszországgal való egyesülés mellett döntöttek. (Nem elismert, nem tiszta és nem fair választáson.)

„Oroszország figyelemmel kíséri a Kanadára és Grönlandra vonatkozó amerikai követelésekkel kapcsolatos helyzet drámai alakulását, de úgy véli, hogy ez a kérdés Washington Ottawával és Koppenhágával fenntartott kétoldalú kapcsolatainak körébe tartozik” – közölte.

Medve Gröndlandnál
photo_camera Medve Gröndlandnál Fotó: Pierre Vernay/Biosphoto via AFP

Január 7-én Trump azt mondta, hogy Grönlandnak az USA részévé kell válnia, hogy a nemzetbiztonságot biztosítsa, és megvédje a kínai és orosz fenyegetésektől. Még első elnöki ciklusa idején (2019-ben) azt mondta, hogy az USA megvásárolhatja Grönlandot, ami Dánia területe, és széles körű autonómiával rendelkezik. Akkoriban a grönlandi és a dán hatóságok abszurdnak nyilvánították a felvetést.

Trump támogatja Kanada 51. államként történő annektálásának gondolatát is, szerinte az ország számos lakosa támogatja ezt. Trump szerint egy ilyen egyesülés nemcsak gazdasági stabilitást hozna Kanadának, hanem meg is védené a külső fenyegetésektől.

Az Alijev-probléma

Peszkov a sajtótájékoztatóján szólt arról is, hogy Oroszország érdekelt a kazahsztáni Aktau város közelében az Azerbaijan Airlines (AZAL) repülőgépével történt baleset teljesen objektív és pártatlan kivizsgálásában, amin már dolgoznak a nyomozó hatóságok. Emlékeztetett, hogy a baleset óta Vlagyimir Putyin orosz elnök és Ilham Alijev azeri elnök kétszer beszélt telefonon, az orosz vezető bocsánatot is kért, és sajnálkozását fejezte ki a történtek miatt. „Minden szükséges segítséget és együttműködést megadunk a baleset okainak kivizsgálásához” – közölte Peszkov.

Az Azerbaijan Airlines Bakuból Groznijba tartó, Embraer 190 típusú utasszállító gépe december 25-én zuhant le a kazahsztáni Aktau közelében. A fedélzeten a személyzet 5 tagja és 62 utas tartózkodott, köztük orosz, azerbajdzsáni, kazah és kirgiz állampolgárok. A balesetben 38 ember vesztette életét.

Alijev szerint a gépet – bár tévedésből, de – az oroszok lőtték le, mert a kaukázusi terület légterében, ahol az utasszállító repült, éppen ukrán dróntámadás zajlott. Az azeri elnök, akinek országa jó kapcsolatokat ápol Oroszországgal, sajnálja, hogy az orosz hatóságok és a média az „ügy eltussolása” érdekében különböző abszurd elméleteket vetett fel, például madárrajjal való ütközést, illetve a fedélzeten történt gázpalackrobbanást. Oroszországnak bocsánatot kell kérnie, el kell ismernie a felelősségét, meg kell büntetnie a vétkeseket, és kártérítést kell fizetnie Azerbajdzsánnak és a szerencsétlenség áldozatainak – mondta Alijev. (MTI)