Mégsem a Magyarországról kiutasított moldáv embercsempész, hanem a rá megszólalásig hasonlító testvére gyanúsítható a XXII. kerületi balesettel – derült ki a BRFK sajtótájékoztatóján.
A férfi a rendőri igazoltatás elől menekült egy Audival, majd a XXII. kerületben egy piros lámpánál álló autónak ütközött. Az abban utazó 4 felnőtt és 3 gyerek megsérült. A sofőr ezután segítségnyújtás nélkül elmenekült.
A rendőrség eredetileg Tiganciuc Calin ellen adott ki elfogatóparancsot, akiről a Debreceni Törvényszék szóvivője, Dobó Dénes a Blikknek azt mondta, embercsempészés miatt 3 év 10 hónap fegyházbüntetésre ítélték, és 7 év 8 hónapra kiutasították az országból.
A 23 éves férfit a bíróság a feltételes szabadságra bocsátás kedvezményéből is kizárta, mégis szabadulhatott a kormány vészhelyzeti rendeletének köszönhetően. Ezek után Magyar Péter azt közölte, Orbán Viktornak vállalnia kell a felelősséget azért, hogy egy börtönből kiengedett embercsempész letarolt egy hét fős családot. Az ügyben Gyurcsány Ferenc is tiltakozott. Ő úgy fogalmazott, „miért nem megy a csudába az egész kormány belügyminiszterestül, miniszterelnököstül, amikor az általa elengedett bűnözők újabb bűnöket elkövetve rohangálnak az országban?”
Léránt Krisztián alezredes, a BRFK Közlekedésrendészeti Főosztály vezetője ezek után pénteken azt közölte, az elmúlt 24 óra adatai, információi és digitális nyomok kutatása után kiderült, hogy mégsem ő okozta a balesetet, hanem ezzel a rá „megszólalásig hasonlító testvére” gyanúsítható.
Ezekről nem beszélt részletesebben. A rendőrség ezt követően Tiganciuc Serghei ellen adott ki körözést és európai elfogatóparancsot. A 27 éves férfi Magyarországon még nem volt büntetve.
A férfi testvére adataival jelentkezett be egy magyar szállodába, de Lénárt szerint a testvérpár többször használja egymás okmányait és adatait.
Az eredetileg körözött Tiganciuc Calin a baleset időpontjában és jelenleg is Moldovában van, az ellene kiadott elfogatóparancsot visszavonták.
A sajtótájékoztatón rákérdeztünk arra, a testvér is összefüggésbe hozható-e embercsempészettel, de a rendőrség csak annyit közölt, „mindkét személy érintett lehet más bűncselekmények elkövetésében is.”
A rendőrség közúti veszélyeztetés és más bűncselekmények gyanúja miatt nyomoz. A baleset sérültjei közül egy ember van még kórházban.
A rendőrség bejelentése után Magyar Péter arról posztolt, „egészen elképesztő hazugságcunamiba rángatja bele a kormány a rendőrséget az Orbánék által a börtönből kiengedett embercsempész ügyében”.
Szerinte azért „cserélték le a körözést”, mert Orbán lába alatt égni kezdett a talaj, és ehhez egy „Benedek Eleket megszégyenítő mesét költöttek. Nem más ez, mint egy nagyon gyenge politikai kármentés…”
Továbbra is azt mondja, Orbánnak vállalnia kell a politikai felelősséget a börtönből kiengedett 2200 embercsempész miatt, akik „szabadon elsétálnak.”
Magyar szerint „rendkívül életszerű”, hogy valaki a Magyarországról kiutasított testvére adataival foglal szállást. „Tóni, ez elég gyenge” - zárta posztját.
A kormány - a börtönök túltelítettsége miatt, de költséghatékonyságra hivatkozva - 2023 áprilisában fogadta el azt a veszélyhelyzetre alapozott rendeletet, amely a külföldi állampolgárságú embercsempészeket úgynevezett „reintegrációs őrizetbe” helyezi. Ezzel megteremtették a lehetőséget arra, hogy a Magyarországon jogerősen elítélt külföldi embercsempész, aki egyéb, súlyosabb bűncselekményt nem követett el, és megígéri, hogy 72 órán belül elhagyja az országot, az távozhat a rácsok mögül. Abban, hogy elhagyják az országot, nem kapnak semmilyen segítséget. A rendelet úgy szól, hogy ha az érintett mégsem hagyja el az országot, akkor visszakerül a börtönbe.
A kormány eljárása ellen korábban Ausztria és Szlovákia is tiltakozott.
Frissítés: Magyarra Rétvári Bence belügyi államtitkár reagált, aki szerint Magyar álhírekkel hergeli a közvéleményt. „A szír repülő után most újabb orbitális hazugsággal veszélyezteti az ország biztonságát.” Rétvári szerint ez felháborító, Magyarnak vállalnia kell a felelősséget „a nyilvánosságot megtévesztő hazugságaiért.”