A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ légúti figyelőszolgálatának heti jelentése szerint az év végéig 4 betegnél mutatták ki a hmpv-t, azaz a humán metapneumovírust. Az NNK jelentéseiben először a tavaly 48. héten bukkant fel a hmpv, akkor azt írták: az NNK-hoz érkezett értékelhető légúti mintákból egy esetben igazolták humán metapneumovírus jelenlétét, így a hmpv pozitivitása aránya 0,4 százalék volt.
A tavalyi utolsó, 52. heti, majd az idei 1. heti jelentésből az látszik, hogy 4-re nőtt a magyarországi hmpvs betegek száma. Az 52. héten kiadott jelentésben ez áll: „A 2024. év 40–52. hete között összesen 3077 vizsgálati anyagot dolgoztak fel az NNGYK Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumban (...) négy főnél HMPV... fertőzést igazoltak”, majd a legutóbbi, első heti jelentés szinte ezt ismétli a vizsgálati időszak változásával: „A 2024. év 40 – 2025. év 01. hete között összesen 3104 vizsgálati anyagot dolgoztak fel (...) négy főnél HMPV... fertőzést igazoltak”.
A hpmv, akárcsak nagyjából öt éve a covid, légúti fertőzés, amely Kínában okoz nagyobb járványt már a múlt év vége óta. Csakhogy a koronavírussal szemben – ami még most is jóval elterjedtebb, a már említett NNK-jelentés szerint a tavalyi 40. héttől összesen 453 betegben mutatták ki – a humán metapneumovírus nem új kórokozó, már évtizedekkel ezelőtt felbukkant Magyarországon. Ráadásul, ami még fontosabb: a coviddal szemben, ami nagyon súlyos és agresszívan terjedő fertőzés volt, a hpmv csak enyhe, a megfázáshoz hasonló tüneteket okoz. Extrém súlyos esetekben vezethet ritkán hörghuruthoz vagy tüdőgyulladáshoz, és a jóléti társadalmakban a halálos kimenetelű humán metapneumovírus-fertőzések aránya nagyon alacsony.
Kemenesi Gábor virológus a hét elején a 24.hu-nak azt nyilatkozta, hogy újabb pandémiáról nincs szó, sem arról, hogy valami veszélyesebb vagy virulensebb mutálódott vírus terjedne. A New York Times néhány napja terjedelmes cikkben mutatta be, hogy mi az, amit a hpmv-ről tudunk.