Tavaly novemberben az építőipari termelés a nyers adatok szerint éves alapon 1,7 százalékkal esett vissza, közölte a KSH. Éves alapon ráadásul úgy jött össze ez a teljesítmény, hogy 2023 novemberében vaskos mínuszok jellemezték az ágazatot, vagyis nagyon alacsony volt a bázis (akkor 12,8 százalékkal csökkent a termelés). De a jelek szerint az ágazat olyan rettenetes állapotban van, hogy még innen sem sikerült legalább minimális növekedést sem elérni. Így az építőipar kibocsátása már a 2021-es havi átlag 93,5 százalékán áll.
A covid miatti lezárások idején mért mélypont óta a mostaninál csupán két hónapban volt mélyebben az ágazat teljesítménye: 2023 áprilisában és 2024 szeptemberében.
Havi szinten egyébként szezonálisan és munkanaphatással 2 százalékkal csökkent az építőipari termelés októberhez képest, az akkor regisztrált 4,6 százalékos bővülés tehát csak egy egyszeri hatás eredménye lehetett.
Az építményfőcsoportok szerint ellentétes teljesítményt hozott a november, az épületek építése 9 százalékkal csökkent (ennél nagyobb visszaesés 2023 novemberében volt, 10 százalékos), míg az egyéb építményeké 8,2 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál
Az ágazatokat tekintve az épületek építése 22,4 százalékkal esett vissza, az egyéb építmények építésénél pedig 3,7 százalékkal, a legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 12,2 százalékkal bővült.
Rendkívül aggasztó azonban a szerződésállomány alakulása: novemberben az új szerződések volumene 51,1 százalékkal esett vissza előző év novemberéhez képest, ennél nagyobb mértékű visszaesést még a covid idején sem produkált az ágazat. Ez az azóta eltelt időszak legrosszabb adatának számít.
Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződése 34,9 százalékkal zuhant, az egyéb építmények építésére vonatkozóké pedig 57 százalékkal esett vissza.
Ezek alapján az ágazat meglévő szerződésállománya az alábbiak szerint alakult:
Az első tizenegy hónap egészét nézve 0,5 százalékkal volt nagyobb az építőipari termelés a 2023-asnál.