A III. kerületet 2006-ig Tarlós István, majd 2019-ig a fideszes Bús Balázs irányította. Ilyen előzmények után a kívülállónak váratlan fordulat volt, hogy 2019-ben az összefogó baloldal nyerte a polgármester-választást, sőt mind a 16 egyéni választókerületet is. A bravúr a 2024-es választáson megismétlődött, a 23 tagú képviselő-testületbe 17-en jutottak be a DK, a Momentum, az MSZP, a Párbeszéd, az LMP és a Jobbik közös listájáról, míg kompenzációs listáról 3 fideszes, 2 kutyapárti és egy mihazánkos tagja lett még a testületnek.
Csakhogy rá nem sokkal történt valami, ami a kerület régi-új vezetésének maga volt a rémálom. Nyáron korrupciós ügyek gyanúja miatt letartóztatták Kiss László DK-s polgármestert és Czeglédy Gergő MSZP-s alpolgármestert.
Kiss László papíron a hivatalában maradt, Sára Botond főispán épp a napokban követelte vissza a fizetését. Czeglédy viszont lemondott mandátumáról, ami azzal járt, hogy időközi választást kellett kiírni a 6. választókerületben. A mezőny rendkívül színes, különösen a júniusival összevetve, amikor még csak négyen indultak, ilyen eredménnyel:
Most kilencen küzdenek a mandátumért. Ami első látásra feltűnik, hogy a Mi Hazánk és a Kétfarkú új jelöltekkel próbálkozik, a Fidesz a júniusi vesztest indítja, az ellenzéki összefogásból egyedül a Jobbik száll versenybe. A jelöltek:
A júniusban nyertes ellenzéki összefogás a régi formában nem indul. A Momentum kilépett az óbudai koalícióból, hogy a látszatát is elkerülje a büntetőügyekben való érintettségnek. A Jobbik önálló jelöltet állított. Az MSZP technikai okok miatt nem tud saját jelöltet állítani, így Sinkovics Milánt függetlenként, de a párt támogatásával indította.
A párt október 22-én tartotta tisztújító kongresszusát, ahol a régi vezetés mandátuma megszűnt. A bíróságnak hatvan napja volt bejegyezni a döntést, ami a jelöltállítás utolsó határidejéig nem járt le. „Mivel hiába mellékeltünk igazolást, jegyzőkönyvi kivonatot, a választási iroda nem fogadta el Komjáthi Imre pártelnököt aláírónak, ezért a bírósági bejegyzésig az MSZP technikailag nem lehet jelölőszervezet” – írták kérdésünkre.
A kerületi MSZP Facebook-oldalán azt írták, a 45 éves vas- és fémszerkezet-lakatos, jelenleg egy kerületi nyugdíjasházban gondnokként dolgozó Sinkovicsot a nyári nyertes ellenzéki összefogás három pártja támogatja. (Az MSZP-nél rákérdezve kiderült, hogy ez a három párt az MSZP, a DK és meglepő módon az LMP.)
A kampánya nagyon visszafogott, az MSZP kerületi Facebook-oldalán összesen három posztot találtunk.
A júniusban 9 százalékponttal Czeglédy mögött végzett fideszes Malinás Sándor ismét megpróbálja. A Facebookon kifejezetten erős kampányt tol, rendszeresen feltűnik vele Bús Balázs, aki 2006 és 2019 között volt Óbuda polgármestere, sőt volt, hogy az V. kerületi Szentgyörgyvölgyi Péter is besegített. Tarlós István volt kerületi és főpolgármester pedig levélben kérte a helyieket, hogy Malinásra szavazzanak. Egyik kiemelt témája „a hajléktalanhelyzet feltárása”.
A kilenc indulóból még a Magyar Kétfarkú Kutya Párt jelöltje tartozik az esélyesek közé. A nyáron a legtöbb óbudai választókerületben 15-20 százalék körüli eredményükkel a harmadik helyre futottak be az ellenzéki összefogás és a Fidesz mögé. Kérdés, hogy meg tudják-e szólítani a korrupciós botrány miatt az ellenzéki összefogásban csalódott választópolgárokat.
Vasárnap emellett három város, Veszprém, Tiszakécske és Budakalász egyéni választókerületében lesz még időközi választás.