Szerdán jön a Fővárosi Közgyűlés januári ülése, ahol a legfontosabb téma már az első napirendi pontban előjön majd: ekkor tárgyalják majd a képviselők Karácsony Gergely javaslatát a rákosrendezői ingatlanokkal kapcsolatos elővásárlási jog gyakorlásáról.
Közben a kormány szerint nincs itt semmi látnivaló, Szijjártó Péter szerint megszületett minden megállapodás Rákosrendező fejlesztéséről az Emírségekkel, a kormány delegációja Orbán Viktor vezetésével pedig éppen most járt az arab országban.
Az elővásárlásról szóló javaslatot várhatóan támogatni fogja a Tisza is, de Magyar Péterék azt ígérték, hogy "erős jelzést" küldenek majd utána a Közgyűlésnek.
Barna Judit tiszapártos képviselő visszajött a terembe
Ő terjesztette elő a Kolibri melletti kiállást.
Zalán János kinevezése ellen a budapesti színházigazgatók is tiltakoztak, szerintük a megszűnés fenyegeti a Kolibri Színházat a felülről kinevezett igazgató miatt.
A Tisza párt előterjesztéseit levették a napirendről.
Karácsony kérte, miután a Kolibri Színház több tagja itt van, az maradjon. Erről külön szavazást tartottak. Az első kör után bajban volt: 11 igen és 10 tartózkodás mellett nem volt egyértelmű a javaslat sorsa, hiszen az csak egyszerű többség.
Második körre kivették a rendszerből a jelen nem lévő tiszásokat, így már átment a javaslat fenntartása a jelenlévő képviselők többségének támogatásával.
A javaslat lényege, hogy az igazgatóválasztás után a képviselők álljanak ki a társulat mellett.
Karácsony szerint indokolatlan a Tisza lépése, Magyarral is beszélt
„Várom őket vissza” – kommentálta a 444 kérdésére Karácsony Gergely a tiszás képviselők kivonulását. Reméli, hogy nem válik működésképtelenné a közgyűlés.
Ha a tiszások nem vesznek részt a szavazásokon, akkor „egy csomó nagyon fontos előterjesztés veszélybe kerül.”
Más kérdésére azt mondta, nincs politikai alku a háttérben arról, hogy mit szavaznak majd meg. Arra, hogy ezt zsarolásnak tartja-e, többszöri kérdésre sem válaszolt.
photo_camera
Fotó:
Bankó Gábor/444
Szerinte a cégvezetői pályázatokkal kapcsolatban félreértésről van szó, nem volt jogszerű a tiszások javaslata. A főjegyző tett jogi észrevételeket, amit lehet, azt meg kell oldani, de emögött Karácsony szerint felesleges politikai összeesküvést keresni. A javaslatot ráadásul nem leszavazták, hanem azt kérte a többi képviselő, tárgyaljanak róla egy későbbi ülésen. A pályázatnak jogszerűnek kell lennie.
Magyar Péter azt várja, hogy Karácsony ismerje be, felrúgták az alkut azzal, hogy nem támogatták a pályázati kiírást, hiszen ők ezért cserébe szavazták meg a költségvetést.
Karácsony erre megint azt mondta, ez félreértés, amit úgy lehet eloszlatni, hogy a bizottság elvégzi a szakmai feladatot, és jogszerű pályázatot készít. Ő nem vár semmi mást. „Kár nagy politikai kérdést csinálni egy olyan szakmai kérdésből, amiben politikailag egyetértünk.”
A főjegyző megállapításaira pedig nem lehet azt mondani, hogy ez jogászkodás, hiszen ő jogász, ez a dolga.
Magyarral beszélt a Városháza folyosóján, neki is elmondta, hogy félreértésről van szó.
Arra a kérdésre, hogy ha nem mennek majd át a javaslatok, a Tiszára hárítja-e a felelősséget, Karácsony azt mondta, szeretné elkerülni, hogy a Fővárosi Közgyűlés egy óvodává változzon, úgyhogy erre nem reagálna. Karácsony szerint a Tisza elsősorban a saját előterjesztéseit veszélyezteti azzal, hogy nincs bent a teremben, és erre semmi okok nincs. A lépésüket indokolatlannak tartja.
és hogy milyen rendszer kéne ahhoz, hogy a budapestiek bejelenthessenek dolgokat, amik nem működnek a városban. Már a 25. napirendi pontnál vagyunk, ez a hirtelen vízvételezés és a csőtörések témájáról szól.
Pár perc alatt túl voltak a harmadik napirendi ponton is, most már a negyedikről beszélnek. Ez szól a forrásmegosztásról a kerületek között, Kiss Ambrus szerint fontos lenne, hogy átmenjen.
A Közgyűlésnek a főpolgármesterrel együtt 33 tagja van, a többséghez 17 egyhangú szavazatra van szükség.
Az egyik legnagyobb frakciót a Tisza adja, 10 képviselővel, a másikat a Fidesz, ugyanennyivel.
Ha ők konzekvensen nem vesznek majd részt a szavazásokon, akkor már csak 23 képviselővel lehet számolni.
A fontosabb döntésekhez minősített többségre, vagyis 17 képviselő szavazatára van szükség (a határozatképességhez is). Ide tartozik a rendeletmódosítás, rendeletalkotás, például a költségvetés módosítása vagy a forrásmegosztás. Ezek a Tisza nélkül akkor mennek át, ha mellé áll a Fidesz is.
Az apróbb ügyekhez elég a jelenlévők fele is, ami megvan a Fidesz nélkül, ha Vitézyék Karácsonyékkal szavaznak.
Épp azt az ügyet tárgyalják most, ami miatt kivonult a Tisza
Ahogy arról már írtunk, a Tisza Párt fővárosi frakciója kivonult a közgyűlésről, miután kedden a Tulajdonosi Bizottság ülésén levették a napirendről a javaslatukat. Ez arról szólt, hogy a fővárosi cégvezetőket nyílt pályázattal válasszák meg. A kiválasztásban döntő szerepet kapna két bizottság.
A javaslatot Vitézyék támogatták, mindenki más nem. Az ellenzők azzal érveltek, a javaslat tele van hibákkal, jogszabályellenes felvetésekkel.
Baranyi Krisztina nyújtott be egy olyan módosítót, ami azt írná elő, hogy a pályázati kiírást a Fővárosi Közgyűlés hagyja jóvá, és az eredményt is itt állapítsák meg. Baranyi szerint az a fura helyzet alakult ki, hogy a Tisza Párt álláspontját most a Kutya Párt képviseli ezzel a módosítóval. Ezt a tiszások nem így gondolják, ahogy az Magyar Péter reggeli nyilatkozatából kiderült.
Magyar Péter arra kíváncsi, hogy a fideszesek a budapestiek vagy az oligarchák érdekeit képviselik
A pártelnök szerint a Tisza frakciója azért kért név szerinti szavazást Rákosrendező elővásárlási jogáról, hogy a Fidesz képviselő egyenként belemondhassák a mikrofonba, hogy
a budapestiek és minden magyar ember érdekét képviselik-e vagy a globális nagytőkét és a NER oligarchákat, valamint az Orbán janicsárokat;
500 méteres felhőkarcolót, luxus bevásárlóközpontot és mecseteket vagy bérlakásokat és élhető városrészt akarnak-e létrehozni;
megtartják-e a képviselői esküjüket, vagy elárulják a magyar embereket és a hazájukat.
Vége a vita Rákosrendezőről, Karácsony mondja a zárszót. Radics mondására visszautalva azt mondja, "tegyük naggyá Budapestet", de ehhez tudni kell azt, mire van szüksége a városnak. Sajnálja a fideszeseket, hogy kell védeniük valamit, ami védhetetlen.
Karácsony biztos benne, hogy az elővásárlás után jogi hercehurca jön, bár végigvinnének egy olyan beruházást, ami a budapestiek érdeke.
Szerinte a Grand Budapest amúgy sem fog megvalósulni, a választási kampányban nagy nyomás lesz a Fideszen.
A közérdeket képviselő állam letette az összes fegyvert a beruházó előtt. Egy maradt, hogy ha nem sikerül megállapodni, majd visszavásárolják. Karácsony arról is beszél, összevissza beszélnek: hol azzal érvel a Fidesz, hogy nem tudni, mi valósul majd meg, hol azzal, hogy a fővárosnak meg kell csinálnia mindent, amit a beruházó vállalt.
"Ingyen nem lehet valaki ennyire hülye" - mondja Karácsony.
Szerinte nem az 500 méteres felhőkarcoló teszi naggyá Budapestet, hanem hogy olyan várost építenek, ami a budapestiek érdeke.
Miután átadták a javaslatot arról, hogy legyen név szerinti szavazás Rákosrendezőről, Budosó Andrea közölte, a mutyiban tovább nem vesznek részt, majd kivonultak a teremből.
photo_camera
A tiszások vonulnak a folyosón
Fotó:
Bankó Gábor/444
Mindez azért történt, mert a fővárosi cégvezetők pályáztatására vonatkozó tiszás javaslatot nem támogatta a többi párt a keddi bizottsági ülésen.
Rákosrendezőről a vita folytatódik. Az előterjesztésekről este lesz szavazás, arra az eddigi nyilatkozatok alapján visszajöhetnek a tiszások.
Radics Béla (Fidesz) megjegyzést tesz a jelenlévőkre, bértapsolókról beszél, és azt mondja, biztos kapnak majd fizetséget a wc-ben, mire Karácsony durván rászól.
Radics közli, hogy ők kapták a legtöbb szavazatot, nem fognak rajtuk a golyók. Visszaszól Molnárnak, hogy tényleg a "make Budapest great again" szlogen miatt kérte számon a kiejtését?
A Fidesz igenis szeretné Budapestet fejleszteni. A tiszás Porcher Áronhoz fordulva azt mondja, "nem mi vagyunk a rossz oldalon. Az a rossz oldal, ahol embereket lehallgatnak. Ahol valaki lehallgatja élete szerelmét, az nem lehet a jó oldalon. Nem lehet a jó oldalon, ha valakit polgármesterként börtönbe zárnak, vagy el akarja adni a Városházát..."
Ordas Eszter, a Tisza frakcióvezetője bindzsisztánozik, majd bejelenti, hogy név szerinti szavazást kérnek a javaslatról. Bujdosó Andrea közli, hogy ha a jogi megoldás nem vezet eredményre, utcára viszik az embereket (amit Magyar korábban bejelentett már). Szerinte "az embereknek elegük van."
A DK-s Déri Tibor arról beszél, örül, hogy senki nem akar 500 méteres felhőkarcolót, de a szerződés mellékletében benne van, hogy Rákosrendezőn hova milyen magas épületeket húznának fel, miközben a fővárosi építési szabályzat szerint 90 méternél magasabb épület nem épülhet. A Mol-torony mentességet kapott ez alól, az 200 méternél magasabb, és attól tart, a Grand Budapestnél is ez lesz.
A fideszes Gulyás Gergely a felhőkarcolózás miatt arról beszél, ha a felek nem tudnak megállapodni, akkor el lehet állni a szerződéstől.
Vitézy arra kíváncsi, kit néznek hülyének, a beépítést nagyon részletesen leszabályozták. Lázár a Mol-toronnyal sem értett egyet, mégis megépült. Gulyás Gergely miniszter sem mondta, hogy nem lesz 500 méteres torony, csak azt, hogy nem szeretné.