menu
search
account_circle

Egy kanadai konzervatív, Danielle Smith megpróbálja kedveskedéssel jobb belátásra bírni Trumpot

külföld
március 30., 15:49

Az új amerikai kormány által kiváltott globális Amerika-ellenesség átrendezi a belpolitikai erőviszonyokat mindenhol: Kanadától Ukrajnán át Dél-Afrikáig megugrott azoknak a politikusoknak a népszerűsége, akiket Donald Trump támad, sok helyen viszont pont azok a szélsőjobboldali populisták kerültek politikailag nehéz helyzetbe, akiknek elvileg örülniük kellene Trump elnökségének.

Egy kanadai konzervatív viszont próbálja kedveskedve jobb belátásra bírni Donald Trumpot – írja a BBC, miután Alberta miniszterelnöke, Danielle Smith enyhébb hangnemet ütött meg Trumppal szemben, találkozott vele Mar-a-Lagóban és a Trump-barát médiában kampányolt a kanadai vámok ellen.

Danielle Smith, Alberta miniszterelnöke Torontóban 2024. december 16-án.
photo_camera Danielle Smith, Alberta miniszterelnöke Torontóban 2024. december 16-án. Fotó: GEOFF ROBINS/AFP

Eközben más kanadai vezetők keményebb álláspontot képviselnek, köztük Mark Carney miniszterelnök, ezért Smith hozzáállását a politikai ellenfelei és szövetségesei részéről is ellenzik.

Az április 28-i választások előtt ezzel kellemetlen helyzetbe került a konzervatívok vezetője, Pierre Poilievre, aki igyekszik távol tartani magát Trump befolyásától. Poilievre az országos közvélemény-kutatásokban most lemaradt Carney és a liberálisok mögött, ami drámai fordulat, hiszen a pártja 2023 közepe óta vezetett.

Smith Breitbart-interjúja, amiben a nő azt sugallta, hogy Trump vámjai a liberálisokat segítik, politikai fegyverként fordult ellene és Poilievre ellen. Kritikusai azzal vádolták, hogy Trumpot arra kérte, halassza el a vámokat a konzervatívok győzelme érdekében, de ő tagadta, hogy amerikai beavatkozást kért volna.

További vitát kavart, hogy Smith Floridába utazott egy PragerU eseményre, ahol Ben Shapiróval arról beszélgetett, hogyan lehet „megbízható szövetségeseket” választani egy jövőbeli Trump-adminisztráció számára.

Smith azzal védekezett, hogy diplomáciai erőfeszítései Alberta gazdasági érdekeit szolgálják, és az USA-val való stabil kereskedelmi kapcsolatokat akarják fenntartani.

Más tartományi vezetőktől eltérően ő elutasította, hogy az olajat tárgyalási alapként használja fel az amerikai vámok elleni küzdelemhez, mert szerinte Albertának inkább biztos kereskedelmi kapcsolatokra van szüksége. A gyakori amerikai látogatásainak esetleges pártpolitikai motivációi árthatnak Poilievre esélyeinek a választásokon.

Pierre Poilievre március 27-én Surrey-ben.
photo_camera Pierre Poilievre március 27-én Surrey-ben. Fotó: Jeff Vinnick/Getty Images/AFP

Bár Trump 25 százalékról 10 százalékra csökkentette a tervezett vámokat, de Smith és más kanadai politikusok továbbra is azok teljes eltörléséért küzdenek, az viszont nem világos, hogy Smith lobbizása befolyásolta-e Trump döntését.