menu
search
account_circle

Trump egy régi háborús törvényt alkalmazhat a kitoloncolásokra

külföld
április 08., 04:59

Az amerikai legfelsőbb bíróság engedélyezte Donald Trump amerikai elnök számára, hogy egy ritkán alkalmazott háborús hatalmi törvényt használjon fel állítólagos bandatagok gyors kitoloncolására – írja a BBC.

Egy kisebb bíróság március 15-én ideiglenesen megakadályozta az állítólagos, venezuelai bandatagok kitoloncolását El Salvadorba, mondván, hogy az 1798-as, „idegen ellenségekről” szóló törvény alapján hozott intézkedések további vizsgálatot igényelnek. De Trump azt állította, hogy a kérdéses bevándorlók valójában a Tren de Aragua banda tagjai, akik „szabálytalan hadviselést folytatnak” az Egyesült Államok ellen, és ezért kiutasíthatók. Miközben Trump „az amerikai igazságszolgáltatás nagy napjának” nevezte a legfelsőbb bíróság döntését, a bírák előírták, hogy a kitoloncoltaknak lehetőséget kell adni arra, hogy megtámadják kitoloncolásukat.

De ahogy a BBC is írja, a kifogást, amit az Amerikai Polgári Szabadságjogi Unió (ACLU) nyújtott be öt bevándorló nevében, egy washingtoni bíróságon terjesztették elő, pedig Texasban kellett volna, ahol fogva tartják őket.

Amy Coney Barrett konzervatív bíró és még három liberális bíró úgy fogalmazott, hogy a kormány „magatartása ebben a perben rendkívüli veszélyt jelent a jogállamiságra”.

A Trump-kormányzat legalább 137 embert toloncolt ki az „idegen ellenségekről” szóló törvény alapján, amit jogvédő csoportok széles körben elítéltek.

Ez a törvény, amit utoljára a második világháborúban alkalmaztak, ahogy a BBC is írja, széleskörű jogköröket biztosít az amerikai elnöknek, hogy a szokásos eljárások nélkül elrendelhesse egy „ellenséges” nemzet állampolgárainak őrizetbe vételét és kitoloncolását. A törvényt egy törvénysorozat részeként fogadták el 1798-ban, amikor az Egyesült Államok úgy gondolta, hogy háborúba fog lépni Franciaországgal.

Amerikai bevándorlási tisztviselők szerint az őrizetbe vett személyeket „gondosan átvizsgálták” és igazolták, hogy bandatagok, mielőtt kitoloncolták volna. Azonban az amerikai bevándorlási és vámhatóság (ICE) egyik tisztviselője elismerte, hogy a kitoloncoltak közül sokan nem is szerepelnek az amerikai bűnügyi nyilvántartásban. A kitoloncoltak családtagjai szerint tévesen, a tetoválásaik alapján azonosították őket bandatagként.

Jogvédő csoportok és jogi szakértők példátlannak nevezték a törvény alkalmazását, mivel azt korábban csak azután alkalmazták, hogy az Egyesült Államok hivatalosan hadat üzent, amit az amerikai alkotmány szerint csak a kongresszus tehet meg.