Orbán egy évig még a Fidesz elnöke, kongresszusi záróbeszédében azt mondta: Jöjjenek a fiatalok!

  • Orbán Viktort ellenjelölt nélkül egy évre a Fidesz elnökévé választották a Fidesz szombati kongresszusán, ellenjelölt nem volt.
  • A volt miniszterelnök arra utalt, a pártvezetést át akarja adni a fiataloknak.
  • A küldöttek közül a legkritikusabbak a budapestiek voltak, többen bírálták a párt körül megjelent korrupciót.
  • Stumpf István volt kancelláriaminiszter és alkotmánybíró szerint az Orbán-korszak véget ért, a NER megbukott.
  • Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő a Tiszát a Fidesz selejtjének nevezte.
  • Gál Kingát, Bóka Jánost, Gyopáros Alpárt és Kreicsi Bálintot a Fidesz alelnökeivé választották.
70 poszt

Egyhangúlag átment az alapszabály-módosítás

Az alapszabály-módosításról is szavaznak majd, Kövér László nem akar most mondani semmit. Észrevétel sem érkezett. Itt is kézfeltartással szavaztak, senki nem volt ellene.

Szavaznak a beszámolókról és határozatokról

Kézfeltartással szavaznak. A látható többség mindent elfogad. A migrációs paktum elutasításáról szóló határozatot is elfogadták, ez egyhangú döntés volt. Nagy tapost kap a döntés.

Utána a határozatról szavaznak, amivel a közjogi méltóságok eltávolítása ellen tiltakoznak, ez is egyhangúlag ment át.

Még két felszólaló jön

Vas megyéből Dudás Zsolt beszél, aki őstermelő, és politikai influenszer. A választási vereség csapásként érte őket, le kell vonni a konklúziókat. 1993 óta Fidesz szavazó, a 2002-es vereség után jelentkezett a pártba. Most úgy érzi, még többet kell tennie. Ő is emlegeti a Fidesz sikereit. A megyék tervezett visszanevezésével kapcsolatban a kommunista korszakot emlegeti. A Tiszát "globalista projektnek" nevezte. Ő is arról beszélt, többen jelentkeztek a helyi szervezetbe. Ő is pozitívan zárta beszédét.

A Veszprém megyei alelnök, Lasztovicza Máté zárja ezt a blokkot. A választási vereséget méltósággal viselik, ez a legfontosabb megállapításuk. Együtt vannak, erősek, és elkötelezettek a polgári oldal megújítása iránt. Szerinte ott elkezdődött a fiatalítás, és még lépnek is be. Ő is hosszan bírálja a Tiszát, gyűlöletkeltésről, tisztogatásról, megfélelmítésről beszél. Szerinte diktatórikus módon próbálják ellehetetlenítei a köztársasági elnököt, és biztos benne, sorra kerülnek a polgármesterek is. Itt azt kell mondaniuk, eddig és ne tovább. Kérdés szerinte, most miért nem aggódik Brüsszel a jogállamiság miatt. "Ebből a szeretetországból nem kérünk" - mondja, és enyhe tapsot kap.

Gyors bemutatkozást mondott a negyedik alelnök-jelölt

A negyedik alelnökjelölt, Kreicsi Bálint salgótarjáni polgármester is a színpadon, a patriotizmusról beszél. Az önkormányzatok erős várak az újraépítkezésre. Meg kell hallgatni a kéréseket és a kritikákat is. A polgármesterek összefognak, meg akarják védeni az elmúlt 16 év értékeit. A beszédében szövetségre hívta a polgármestereket.

A következő felszólaló arról beszél, a Tisza „fullba nyomja Brüsszelt”, majd azt mondja, az egymásra mutogatás nem helyes. Focihasonlatot hoz, a mérkőzés java még hátra van.

Nem tetszett a rendszer

A szabolcs-szatmár megyei Szécsi Bálint egy helyi alapszervezet elnöke, aki arról beszél, hogy a végeken kicsit fölöslegesen érezték magukat, szeretnének aktívan részt venni a munkában. Örül, hogy a választókerületi elnöki rendszert felszámolják.

15 perc múlva jönnek a szavazások

- jelenti be Szita Károly. Addig még lesz néhány felszólaló. Most már inkább a támogató hozzászólások hangzanak el, a budapesti kritikákat becsomagolták.

A somogy megyei küldött arról beszél, őszinte szembenézésre van szükség. A polgármesterek nevében azt mondja, ők nem bűnözők vagy elvtársak. Szerinte a szövetség képes megújulni, és ezt meg is kell tenni, de nem lehet ugyanott folytatni, ahogy a választás előtt abbahagyták. Tettekben is hiteles példát kell mutatni, az igazi közösséget személyesen lehet építeni. A megosztásra nem lehet hosszútávon stratégiát építeni - hangzik egy erősebb kritika. A Nemzeti Hitvallás levetetését is kritizálta.

Lassan vége ennek a napirendnek

Tóth Gábor bagi küldött a színpadon. 70 pluszos veteránként arról beszél, menekülni csak előre szabad, van mire büszkének lenni - mondja, majd a rezsicsökkentésről beszél, majd gyorsan elköszön.

Magyar a vargajuditozásra nem reagált, de Orbánt MSZMP-főtitkározza

Bíznak a jövőben

A jász-nagykun megyei felszólaló szerint április 12-t gyásznapnak is lehet nevezni, majd hosszabban bírálta a Tiszát. A pest vármegyei küldött arról beszél, hozzájuk is lépnek be fiatalok, így bíznak a jövőben.

Orbán a kongresszus közben kiposzolta, „team Judit”

Bóka János következik

Állítja, rövid lesz és szikár. Nem ebbe a politikai közösségbe született, nem volt egyenes az ide vezető út, megharcolt politikai identitás az övé, ezért erős lábakon áll. Ő itt otthonra lelt, ami azért fontos, mert a következő években segíteni kell otthonra találni a Fideszben azoknak is, akik nincsenek velük, vagy sosem voltak ott. A közösség erkölcsi és politikai iránytűjének kell utat mutatni az ismeretlen kihívásokkal szemben. Az irányról beszélni és vitatkozni kell, majd közösségként és a közösség érdekében cselekszenek. A Fidesz politikai közössége fontosabb, mint valaha, az eddigi értékeiket fel kell vállalni.

Polgármesterként bírálta az Orbán-kormányt

Tuza Gábort gyöngyösiként konferálja fel Szita Károly, de siroki polgármester, ezt helyre is teszi. Köszöni Orbánnak, hogy felvetette, olyan hibát követtek el, amit nem lett volna szabad, mégpedig azt, hogy nem tartották a kapcsolatot az emberekkel.

Kritizálja a kormányt: olyan rendelkezéseket hoztak fentről, és dobtak a polgármesterek nyakába, amivel nem tudták, hogyan birkózzanak meg. A kóborkutyák elleni küzdelmet hozta fel példaként. Ha megint kormányra kerülnek, kérjék ki a polgármesterek és civilek véleményét, és legyen meg a visszacsatolás lehetősége, és elmondhassák, ha rossz egy rendelet. Az se megy, hogy a tankerületben egy csap javításához Hatvanból kell engedélyt kérni. "Ez nem megy."

Ő is azt mondja, a kullancsokat le kell szedni a Fideszről, mert szívják a vérüket, és rájuk fognak mutogatni, hogy még mindig ott vannak. "Vegyük le, vegyük le!" A vereségtől annyira elkeseredett, hogy le akart mondani az elnöki posztról.

Tuza Gábor

Önös érdekek a kampányban és Fidesz-app

A győri küldött arról beszél, hogy sok olyan ember vett részt a kampányban, aki az önös érdekeit a közösség elé helyezte. Őket háttérbe kell tolni. Ehhez bátorságot és bölcsességet kíván. Rövidre zárta a beszédét.

Egy hajdú-bihari küldött jön, aki azzal a kéréssel jön, a helyi csoportok kapjanak nagyott teret a jelöltek kiválasztásában. A kudarc oka szerinte, hogy az ellenfél olyanokat is elért, akiket ő nem. Majd arról beszél, hogy kellene egy saját, belső ellenőrzött rendszer, akár egy Fidesz-applikáció kellene, ahol véleményt mondhatnának az emberek, vagy jelölteket javasolhatnak. Azzal zárt, hogy nem adják fel soha.

Fejérben alázattal építkeznek tovább

A fejér vármegyei Molnár Krisztián azzal egészítené ki az elnökség véleményét, hogy az online térben túlerő volt velük szemben. Ők nem ismerik el, hogy a hagyományos mozgósítás ne működött volna, de tény, hogy a közösségekre nem figyeltek oda.

Szerinte a Fidesz ellen sokan gyűlöletből szavaztak. Jó ötletnek tartja a védvonalat, ahol szerinte a civileket is vegzálják, ők alázattal építkeznek tovább.

Kecsegtető beszéd jön a sok kritika után

Czibrus Gábor csongrádi országgyűlési képviselő sem a nehézségekről akar már beszélni. Szerinte az a feladat, hogy többet kell figyelni az emberekre, vissza kell nyerni azok bizalmát, akiknek most nem voltak elég hitelesek. Azzal vádolja a Tiszát, hogy hazudik róluk, a külföldnek akarnak megfelelni. Ő is arról beszél, hogy a lecsupaszított valóságon nem segítenek majd a Facebook-fotók, erre a helyzetre kell készülni. Ezek után hosszan biztatja a közösséget.