Bevándorlók lehelnek új életet a kiürült olasz városba
Olaszország déli felén, Calabria régiójában fekszik Riace városa. A kétezer lakosú település messziről pont olyan, mint a környék többi apró városa. Öreg épületek, fogyatkozó népesség, öregedő lakosság. Riace azonban mégis kilóg a többi déli kisváros közül: az elmúlt években rengeteg új lakója lett, sok bevándorló itt talált otthont magának.
A változás mögött a város ambiciózus polgármestere, Domenico Lucano áll. 2004-ben választották meg Riace vezetőjének, azóta több mint 200 bevándorló telepedett le a korábban egyre inkább kiürülő városba.
A gazdasági válság ugyanis különösen erősen sújtotta Olaszország déli régióit. A fiatalok jobb élet reményében már a hatvanas évek óta folyamatosan költöznek el innen, de ez a folyamat még tovább gyorsult a kétezres évek elejére. A polgármester pedig úgy döntött, hogy a városban keletkező űrt bevándorlók letelepítésével fogja pótolni. Afrikai és közel-keleti bevándorlókat bátorított arra, hogy válasszák Riacét új lakhelyüknek.
Az új lakók érkezésének már látható eredményei vannak: a város 2000-ben bezárt iskoláját újranyitották, régóta üresen álló házak teltek meg élettel.
2013-ban ugrásszerűen, 2012-höz képest 325 százalékkal megnőtt az országba érkező menekültek száma, mert a kormány lényegesen változtatott bevándorlási politikáján. Olaszországban még mindig 12 százalék körül van a munkanélküliség, ezért sokaknak nem tetszik a migránsok érkezése, nem ritkák a rasszista támadások sem. Az integrációs miniszter, Cecile Kyenge személyes példája pedig azt mutatja meg, hogy a politikai élet is még mélyen át van itatva rasszizmussal.
Pedig a bevándorlási hullám várhatóan nem fog alább hagyni. Egy keresztény jótékonysági szervezet előrejelzése szerint 2063-ra az olasz lakosság 23 százalékát fogják nem olasz származásúak alkotni. Jelenleg ez az arány 8 százalék körül van.
(via AtlanticCities)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.