Európai országok, ahol tényleg komoly gond a migráció
Milánóban megteltek a menekültek számára fenntartott szállások, ezért az Afrikából és Szíriából érkezettek a pályaudvaron telepedtek meg. Múlt hét óta egészségügyi ellátásban is részesülnek az ott lévők: egy eritreai nőt malária gyanújával vittek kórházba. A líbiai partoktól indult és Dél-Olaszországban kikötött főleg szudáni, szomáliai, etióp és szíriai menekültek egészen Milánóig eljutottak, de nem tudnak továbbutazni. A G7 csúcsra hivatkozva a németek lezárták a határaikat, azóta Franciaország és Ausztria is így döntött. A migránsok Milánóban rekedtek.
Ventimigliában napok óta várakoznak migránsok, akik Franciaországba mennének tovább, de a határátkelőt lezárták. Az éjszakákat egy alagútban és a parti sziklákon töltik, aki át is jut Franciaországba, azonnal visszatoloncolják. A menekültek már többször összecsaptak a rendőrökkel. Olaszországba idén már több 57 ezren érkeztek, legtöbben Eritreából. Csak az elmúlt hétvégén több mint hatezer ember ért partot. A migránsok nagy része Németországban, Svédországban vagy Norvégiában szeretne letelepedni.
Június elején már több, menekültek lakta táborhelyet számolt fel a francia rendőrség Calais-ban. A hatóságok szerint 2500 ember él a kikötővárosban, arra várva, hogy a La Manche-csatornán átjutva Angliába jusson. A francia tévé szerint idén már több mint 18 ezer illegális bevándorlót tartóztattak fel Nagy-Britannia felé tartó kamionokban.
Közel kétezer szíriai menekült érkezett vasárnap Athén kikötőjébe, Pireuszba. Eddig Leszbosz és Kosz szigetén vesztegeltek a papírmunkák miatt. Athénban semmilyen menhely, szállás, segély nem várja őket. Törökország felől idén eddig 40 ezer ember érkezett Görögországba, legtöbben Szíriából, Irakból illetve Afganisztánból.
Az Amnesty International szerint a II. világháború óta nem alakult ki a jelenlegivel összemérhető súlyosságú menekültválság a világban: hetven év után most először elérte az 50 milliót a lakóhelyüket elhagyók száma. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint idén eddig legalább 90 ezer menekült érkezett a Földközi-tengeren keresztül Európába, közülük 46 500-an Olaszországban, 42 ezren pedig Görögországban értek partot. Az év első öt hónapjában több mint 1850-en haltak meg a tengeren.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.