Az út Magyarországra
2800 kilométer, átlagosan egy-két hónap és akár több ezer euró. A Magyarországra érkező menekültek nagy része Szíriából indult útnak.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága által kiadott jelentés szerint a világ legnagyobb menekült "termelője." Az országban 2011 óta dúl polgárháború, csak Szírián belül 7,6 millió embernek kellett elhagyni otthonát. 3,88 millió ember a hazáját is hátrahagyta. Ez a szám összesen az ország lakosságának a fele. A határátlépő emberek öt százaléka tud a szomszédos országokon túljutni. A legtöbben Törökország felé veszik az irányt.
Törökország a legnagyobb menekültbefogadó ország a világban. Jelenleg mintegy 1,6 millió szíriai él ott. Erdogan elnök többször bírálta már az ENSZ-t, hogy országa nem kapja meg a kellő segítséget a menekülthullám kezeléséhez. Az Európai Unió 29 tagállama 2014-bem összesen 104 ezer embernek adott menedékjogot. A kérelmezők 20 százaléka érkezett Szíriából.
Törökországból a Földközi-tengeren Görögország szigeteire utaznak a szíriai menekültek. Leszbosz, Kosz és Szamosz szigete az első számú célpont, ahonnan hajókkal szállítják őket Athénba. Görögországban szinte semmilyen segítséget nem kapnak.
Macedónián keresztül vonattal utaznak Szerbiáig azok, akik ezt megtehetik. A menekültek nagy része gyalog, vagy biciklivel utazik keresztül az országon. Macedóniának akkora problémát jelent a menekültáradat, hogy a héten hoztak egy törvénymódosítást, hogy a menekültek regisztrálhatják magukat az országban, három napos, ideiglenes státust kapnak, ami alatt eldönthetik, hogy továbbállnak, vagy menekültkérelmet adnak be. Szinte mindenki továbbutazik.
Szerbián keresztül idén 31 500 migráns haladt át. Ivan Dacic belügyminiszter szerint országa nem bír ekkora emberáradattal megbirkózni. Mióta a migránsok között elterjedt, hogy a magyar határra kerítést építenének, a migráció sebessége felgyorsult.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.