Sokkoló fotók mutatják be az ISIS palmürai pusztítását
Március 27-én az oroszok által támogatott szíriai csapatok visszafoglalták az ISIS terrorszervezet fegyvereseitől a Szíria középső részén lévő Palmüra romvárost.
Palmürát már az időszámításunk előtti második évezredben is említették mezopotámiai feljegyzések, Tadmor néven. A város rengetegszer gazdát cserélt, sokáig állt zsidó fennhatóság alatt, de a palmüraiak maguk is elfoglaltak kisebb településeket a környezetükben. Később ezt a vidéket is megszerezték a rómaiak.
A város páratlan építészeti remekei miatt 1980-ban felkerült az UNESCO világörökség-listájára, és fokozott védelmet kapott.
A régészek az egész XX. században szinte folyamatosan dolgoztak itt az arab, zsidó, görög, föníciai, római és bizánci emlékek feltárásán.
2015 májusában azonban az ISIS elfoglalta a várost, és a terroristák példátlan rombolásba kezdtek.
Rögtön lerombolták az ókori arab istenség, Allát hatalmas oroszlánszobrát, helyrehozhatatlanul megrongálták Bél és Baalshamin istenségek templomait meg a Diadalívet, aknákat telepítettek a romokhoz, és kivégezték a város őrzésével megbízott régészeti vezetőt is.
Most a város maradványainak visszafoglalása után egy fotós úgy emlékezett meg Palmüráról, hogy megmutatta, milyen műemlékből mi maradt az ISIS rombolása után.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.