Sok nő és gyerek halt meg a polgárháború legsúlyosabb vegyifegyver-támadásában Szíriában
A londoni központú Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja közölte először kedd délelőtt, hogy
mérges gázzal hajtottak végre légicsapást kedden Szíria északnyugati részén fekvő Idlíb tartomány Han Sejkun településén.
A beszámolók szerint a helyi kórházat ért találat után az emberek fulladozni és hányni kezdtek, többen elájultak. Az áldozatoknak habzott a szája. Az OSDH szerdai adatai szerint
a vegyifegyver-támadás következtében legalább hetvenketten meghaltak.
Köztük 17 nő és húsz gyermek. Idlíb tartomány egészségügyi vezetője, Munzer Halíl szerint a támadásban szarint és klórgázt használtak.
Az ENSZ azonnal bejelentette, hogy a Szíriával foglalkozó vizsgálóbizottsága nyomozást indít a vegyifegyver használat és az egészségügyi létesítmény elleni támadás ügyében, mert mindkettő háborús bűntettnek és az emberi jogok súlyos megsértésének minősül. A bizottságot vezető Paulo Pinheiro hangsúlyozta, hogy
"az ilyen támadások elkövetőit feltétlenül azonosítani kell, és felelősségre kell őket vonni."
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdára rendkívüli ülést hívott össze a gáztámadás miatt, ami az eddigi információk szerint a legsúlyosabb kimenetelű az ország polgárháborús történetében.
A Fehér Ház és az Európai Unió is Aszad elnököt és a szír kormányt tette felelőssé a vegyifegyver-támadásért. A Fehér Ház szóvivője, Sean Spicer kijelentette, hogy a gáztámadás
"elítélendő és a civilizált világ nem teheti meg, hogy nem vesz tudomást róla".
Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Federica Mogherini szerint
"a Bassár el-Aszad elnök vezette rezsim felelős a Szíriában kedden elkövetett feltételezett vegyifegyver-támadásért."
A damaszkuszi hadsereggel szövetséges Oroszország védelmi minisztériuma tagadta, hogy köze lenne a támadáshoz. Igor Konasenkov vezérőrnagy szerint a szíriai légierő nem vegyi támadást hajtott végre, hanem a felkelők egy nagy fegyverraktárát támadták, és ennek a területén voltak olyan műhelyek, ahol mérgező anyagokkal töltött tüzérségi lövedékeket szereltek össze. Ezt a felkelők egy vezetője később cáfolta. A Szabad Idlíbi Hadseregének parancsnoka, Haszan Hadzs Ali szerdán a Reuters-nek azt mondta, hogy a területen nem volt semmilyen katonai állásuk, hazugság az orosz állítás. A BBC-nek helyi újságírók szintén arról számoltak be, hogy Han Sejkun-ban nem állomásoztak csapatok.
A 2011 márciusa óta tartó polgárháború során többször érkeztek hírek mérges gázok bevetéséről, annak ellenére, hogy a kormány 2013-ban ratifikálta a vegyi fegyverek tilalmáról kötött nemzetközi egyezményt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.